Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Особливості водіння взимку
на правах рекламы

Особливості водіння взимку

Рух по снігу приховує в собі немало небезпек. До 15% легкових автомобілів сьогодні зимує на стоянках, в гаражах і в дворах, а усі інші колесять по засніжених дорогах країни. Перешкоди, споруджені взимку, багатьом водіям вдається здолати не завжди. Доводиться штовхати ті, що буксують снігу іномарки, діставати із заметів машини, що \"засіли\", не кажучи вже про риску занесення автомобіля на великій швидкості. Подібні неприємності треба передбачати і запобігати, адже зимова дорога, як відомо, помилок не прощає.
Користь від таких предметів, як ланцюги, килимки, сухий пісок і лопати, на дорогах, покритих снігом, очевидна. Прибігати до їх допомоги слід, не чекаючи того, поки машина остаточно \"засяде\". Далеко не кожен водій возить з собою цей \"джентльменський набір\", і в цьому випадку з\'являється можливість проявити свою водійську майстерність. Долати \"важкі\" ділянки краще всього з розгону. При використанні шипованной гуми прохідність автомобіля підвищується, але на чистому асфальті шипи збільшують гальмівний шлях на 15-20%
Рухаючись по снігу, ви можете помітити, що машина їде все повільніше. Мотор починає ревти на високих обертах, колеса буксують. Якщо попереду ще велика ділянка засніженої дороги і немає упевненості в тому, що вам вдасться проїхати його \"ходу\", краще всього зупинитися. Натискати на гальмо не потрібно, просто включите нейтральну передачу. При спробі піддати газу машина відразу ж почне безпорадно обертати, швидше за все, одним з коліс, тим, у кого менше зчеплення з дорогою. Тому краще всього зупинитися, вийти з машини і оцінити ситуацію.
Прохідність передньопривідного автомобіля краща, якщо в салоні, окрім водія і переднього пасажира, більше нікого немає. Після того, як люди, що сиділи на задньому сидінні, виявилися на свіжому повітрі, їх можна притягнути до проштовхування автомобіля через сніги. Пасажири задньопривідних автомобілів мають більше шансів залишитися в салоні, оскільки їх вага сприяє посиленому навантаженню на задню ведучу вісь, тобто і кращому її зчепленню з дорогою.
Останнім \"аргументом\" може служити зменшення тиску повітря в шинах, що поліпшить прохідність.
Потрапивши на швидкості в занесення, ні в якому разі не давите на гальмо, оскільки ви остаточно втратите контроль над машиною. Якщо у вас задньопривідною автомобіль і його занесло в той час, коли ви тримали ногу на педалі газу, відразу ж скиньте швидкість. Природно, кермо при цьому треба повертати у бік занесення. Якщо ваш автомобіль передньопривідної і машину почало заносити, негайно повністю натиснете на газ. Рульове колесо в цьому випадку також треба повернути у бік занесення.
Як би ви не були обережними під час зимової їзди, неминуче, хай і нечасто, виникатимуть ситуації, коли автомобіль на слизькій дорозі виходитиме з-під вашого контролю. Це може бути занесення, про гасіння якого згадувалося раніше, можливі випадки, коли машина не захоче повертати туди, куди ви її направляєте, або не стане зупинятися, наближаючись до перешкоди або перехрестя.
Кожен водій, який продовжує експлуатувати машину взимку, самостійно виробляє заходи по боротьбі з цими явищами і придбаває свій стиль зимового водіння, проте про невисоку ефективність цього стилю свідчить підвищене число аварій на вулицях і дорогах при перших гололедах і досить часті дорожні події в течії усього зимового сезону, особливо якщо ожеледь з\'являється несподівано.
Недостатня ефективність самостійно виробленого більшістю водіїв стилю зимової їзди передусім полягає в тому, що, навчившись плавно водити автомобіль, не зловживати гальмами і уміючи зупинити занесення, що починається, вони припиняють удосконалюватися як водії: адже у більшості випадків зимова дорога регулярно очищається від снігу і покриття в місті і поза містом не представляє особливій небезпеці для руху з невисокою швидкістю.
На неочищених міських і сільських дорогах не розженешся із-за ям і вибоїн, і самостійно набуті впродовж першої половини зими навички зимового водіння вже є відчутною гарантією безпеки. Більш-менш упевнено справляючись з управлінням при описаному вище стані дороги, більшість водіїв вже з підвищеною мірою ризику обережно доїжджають до місця в тих випадках, коли потрапляють в складніші дорожні умови. У цьому стані і перебуває поголовне число водіїв-непрофесіоналів усе життя, що залишилося.
Взимку більш-менш безпечно можна їздити з тим водієм, якому їзда по ожеледі подобається і в той же час він, звичайно, не демонструє своє мистецтво без всякої потреби, тобто не належить до категорії раніше згаданих \"майстрів\".
Якщо спробувати сформулювати вимоги до водія, який максимально безпечний взимку, вони, на наш погляд, повинні складатися з наступних пунктів:
  • Водій повинен знати підступність зимової дороги, у тому числі місця, що особливо загрожують небезпекою.
  • Має бути грамотним з точки зору тактики і стратегії дорожнього руху.
  • Повинен уміти і із задоволенням їздити по слизькій дорозі, у тому числі і в режимі занесення.
Ці три якості кожен водій може розвинути в собі самостійно, принаймні до такого рівня, що їзда по жорстокій ожеледі якщо і не доставлятиме йому насолоди, то, принаймні, не викликатиме боязні і тремтіння в руках.
Що стосується потенційно небезпечних ділянок на зимовій дорозі, вони, як неважко здогадатися, знаходяться у безпосередній близькості від світлофорів, в\'їздів на головну дорогу на нерегульованих перехрестях, в районі зупинок і інших місцях, де індивідуальний і громадський транспорт пригальмовує, зупиняється або починає рух.
Під\'їжджати до них або проїздити такі ділянки потрібно з максимальною обережністю, оскільки вони не лише відполіровані шинами гальмівних і набираючих швидкість автомобілів, але і, як правило, відрізняються наявністю великого числа пішоходів. Будьте обережні, рухаючись по розчищеній і сухій головній дорозі після минулого кілька днів тому снігопаду в районі примикання другорядних вулиць і, якщо транспорт, що виїжджає з них, несподівано перетинає дорогу - не дивуйтеся і поступіться йому самі, незважаючи на вашу явну перевагу.
Автомобілі, що швидше за все під\'їжджають до головної дороги, просто не можуть вчасно зупинитися на тому, що укотило до блиску що раніше випало і неприбраному снігу.