Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Стійкість автомобіля
на правах рекламы

Стійкість автомобіля

Стійкість автомобіля - це його здатність рухатися без перекидання і бічного заносу. Значення стійкості підвищується при русі в умовах сильно пересіченій місцевості , по слизькій дорозі , на крутих закругленнях шляху.
Види стійкості автомобіля
Розрізняють поздовжню , поперечну і бічну стійкість автомобіля.
Повздовжня стійкість – це здатність автомобіля зберігати стійкість в поздовжньому напрямку (вздовж дороги) при подоланні підйомів і русі на спусках .
- Чим коротше база автомобіля (відстань між осями ) , менше тягове зусилля на ведучих колесах , крутіше ухил дороги , тим менше поздовжня стійкість . При русі на підйомі навантаження на задні колеса збільшується , а на передні зменшується. Зменшення тиску передніх коліс на дорогу також зменшує поздовжню стійкість . Проте втрата автомобілем поздовжньої стійкості ( перекидання через передню або задню вісь) порівняно рідкісне явище і може бути у виняткових випадках - при дуже крутому спуску в гірських умовах і т. п.
Поперечна стійкість – це здатність автомобіля зберігати стійкість в поперечному напрямку (поперек дороги) при русі по дорозі з поперечним ухилом та по косогору.
Фактори від яких залежить поперечна стійкість автомобіля
1. Колія автомобіля. Чим ширша колія автомобіля (відстань між колесами) тим стійкість автомобіля більша
2. Центр ваги автомобіля. Чим нижче розташовується центр ваги в автомобілі тим стійкість автомобіля більша.
Значне підвищення центру ваги внаслідок висоти вантажу знижує поперечну стійкість автомобіля.

Позначивши відцентрову силу через C , докладемо її до центру тяжіння автомобіля; приймаємо вагу автомобіля рівним G і направимо його з цієї ж точки вертикально вниз. Перекидання автомобіля може наступити лише в тому випадку , коли точка перетину рівнодіюча цих двох сил R з землею вийде за межі ширини автомобіля АВ .
3. Кут ухила дороги. Чим більший кут тим величини сил які діють на автомобіль збільшується і коли вони будуть більші за бокове зчеплення коліс з дорогою то автомобіль почне зносити а при дуже крутому куті можливе і перекидання автомобіля.
4. Радіус повороту. Чим крутіший поворот по якому рухається автомобіль тим стійкість автомобіля менша, а якщо поворот відбувається на великих швидкостях то автомобіль втрачає стійкість може виникнути занос автомобіля або і перекидання автомобіля
5. Розмір та еластичність та стан шин. При використані низько профільних шин стійкість автомобіля збільшується за рахунок їх еластичності п’ятно контакту шини с дорогою збільшується, але при цьому керованість автомобіля погіршується. Стан шини також впливає на стійкість автомобіля при величині протектору шини в межах норми його стійкість буде більшою ніж із зношеним (лисим) протектором так я к в такому випадку коефіцієнт зчеплення коліс с дорогою зменшується
6. Розташування вантажу в кузові автомобіля. Стійкість автомобіля при гальмуванні може бути порушена внаслідок неправильного розміщення вантажу в кузові. В результаті з\'являється сила інерції, що створює обертальний момент, який може викликати занос автомобіля. Якщо центр ваги буде находитися не на повздовжній вісі а здвинута до одного з бортів автомобіля небезпека перевертання збільшується внаслідок виникнення обертального моменту при повороті в сторону де находиться вантаж. Особу обережність необхідно дотримуватися при водінні автомобілів які перевозять рідкі вантажі в цистернах якщо цистерна не повністю заповнена. В такому випадку автомобіль стає нестійким особливо при різких поворотах, різкому гальмуванні та прискоренні.

Бічний стійкістю називають здатність автомобіля протистояти впливу бічних сил, що викликають ковзання задній або передній осі в сторону (бічний занос ) .
Заміський шосе іноді має опуклий поперечний профіль , часто переходить на повороті в односторонній ухил як у бік центру повороту , так і в бік від центру повороту. В останньому випадку бічна стійкість автомобіля різко знижується , так як бічна сила, що викликає занос , і відцентрова сила , перекидаються автомобіль , спрямовані в одну сторону від центру повороту.
Відомі випадки , коли бічній занос закінчується перекиданням автомобіля. Перекидання автомобіля може також відбутися від різкого повороту керма на високій швидкості автомобіля , і , щоб утримати рівновагу в цьому випадку , потрібно швидко повернути кермо в попереднє положення.
При водінні не слід створювати умов , в яких стійкість автомобіля знижується. Для цього треба уникати різкого зрушення з місця , різкого гальмування , різких поворотів керма , високих швидкостей руху на слизькій дорозі , закругленнях і ухилах , звертати особливу увагу на правильну укладку і кріплення вантажу в кузові , щоб уникнути штучного підвищення центру ваги автомобіля.