Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Прогнозування розвитку дорожньо-транспортної ситуації.
на правах рекламы

Прогнозування розвитку дорожньо-транспортної ситуації.

Для водія в першу чергу важливо вміти передбачати можливі зміни дорожньо-транспортної обстановки, в якій він рухається. Основою такого прогнозу служать досвід водія, його знання і та інформація про обстановку на дорозі, яку він отримав за допомогою спостереження й аналізу. Аналізуючи інформацію, водій тільки виділяє найбільш важливі об\'єкти та події, при прогнозуванні ж він припускає, як вони будуть впливати на безпеку руху.

Основні принципи прогнозування небезпечних ДТС


1. Принцип виділення головної небезпеки
Водій може одночасно вести спостереження за невеликим числом (2-3) об\'єктів дорожньої обстановки. Зазвичай це проїжджа частина, інші транспортні засоби, пішоходи. Якщо водієві потрібно зосередити увагу, наприклад, на знаках або світлофорі, то частина об\'єктів він випускає з поля зору. Звідси випливає необхідність в кожен момент часу в залежності від ситуації вміти визначати або прогнозувати появу об\'єкта, що несе в собі найбільшу небезпеку і саме на ньому зосереджувати найбільшу увагу, тобто прийняти сигнал небезпеки
2. Готовність до дій в небезпечній обстановці
Наближаючись до небезпечної ділянки, виділеного знаком, або за сформованою дорожній обстановці водій повинен приготуватися до можливої небезпеки: знизити швидкість, перенести ногу на педаль гальма, якщо необхідно, перейти на знижену передачу, включити зовнішнє освітлення і т.д
3. Обмежений огляд
Поняття обмеженого огляду включає в себе досить великий перелік особливостей ДТС; головне, що характерно для ситуації обмеженого огляду, - це наявність таких зон на дорозі, які приховані від погляду водія придорожніми спорудами, деревами, іншими транспортними засобами, профілем дороги і т.д. У цих зонах можуть перебувати транспортні засоби, пішоходи, перешкоди і т.д., які при неправильному виборі водієм швидкості можуть створити небезпечну обстановку.
4. Принцип неповної надійності інших учасників руху.
Водієві не слід покладатися на бездоганну поведінку інших учасників руху. Серед них можуть бути і порушники ПДР, літні пішоходи, особи з фізичними вадами, а також знаходяться в стані алкогольного сп\'яніння. Для попередження конфліктів водієві слід обережно користуватися своїм правом переважного проїзду. Звідси випливає також і наступний принцип узгодженості дій.
5. Узгодженість дій.
Необхідно починати маневр, перестроювання, переконавшись, що Ваші сигнали сприйняті і зрозумілі іншими учасниками руху. При роз\'їзді на перехрестях слід пам\'ятати, що, навіть маючи перевагу, іноді краще пропустити транспортний засіб, водієві якого потрібно здійснити складний маневр або йому довелося б довго чекати можливості його виконання. Справа в тому, що водій іншого транспортного засобу може поспішати, нервувати і в результаті порушити Ваша перевага проїзду. Результати опитування показують, що люди доброзичливі спокійні і витримані в 4-10 разів рідше потрапляють у ДТП, ніж агресивні водії.
6. Зміна дорожньої обстановки.
Необхідно весь час оцінювати стан дорожньої обстановки. Констатовано, що більше половини ДТП відбувається при впливі такого чинника, як різка зміна дорожньої обстановки початок дощу, звуження проїзної частини, сутінки, рух колони автомобілів назустріч, поворот, закруглення дороги і т.д. Всі ці фактори впливають на вибір безпечної швидкості і режим руху. Водій повинен завчасно готуватися до можливих небезпек, міняючи тактику керування автомобілем з урахуванням змін дорожньої обстановки
7. Принцип самооцінки дій.
Конфлікти-сигнал тривоги
Не тільки при виникненні конфліктних ситуацій, а й у зв\'язку з якими-небудь змінами умов руху, природно-кліматичних, дорожніх факторів водій зобов\'язаний оцінювати свої
дії з двох позицій: що саме він зробив у процесі керування автомобілем таке, що могло негативно вплинути на безпеку руху, і як слід чинити в подібних випадках надалі
Якщо водій регулярно потрапляє в конфліктні ситуації нехай навіть, на його думку, з вини інших учасників руху, він повинен знати, що конфліктна ситуація тільки бува не завершується ДТП, і водієві необхідно критично переглянути саме свою поведінку в дорожньому русі, свою самооцінку майстерності водіння автомобіля .
Приклад
Наприклад, ви рухаєтеся на підйомі по незнайомій дорозі. Інших автомобілів не видно. Дорога попереду злегка йде вправо, і тому ви не можете бачити її далеко вперед. Недалеко від узбіччя дороги ростуть дерева, що ще більше погіршує оглядовість.
Що може статися?
Попереду може виявитися перехрестя. На цьому перехресті може перебувати автомобіль, що повертає на дорогу, по якій ви рухаєтеся. Назустріч вам може виїхати автомобіль, завершальний обгін. За підйомом може початися крутий спуск, і при русі по ньому гальмівний шлях вашого автомобіля збільшиться.
Тепер про те, що таке безпосередня небезпека і чим вона відрізняється від потенційної.
Безпосередня небезпека - це небезпека, яка очевидна і вимагає негайних дій водія. Наприклад, дитина може несподівано вибігти. На дорогу прямо перед вашим автомобілем.
Потенційна небезпека – це небезпека, яка може з часом стати безпосередньою. Наприклад, що стоїть біля дороги пішохід може несподівано почати перехід дороги.
Приклади дорожньо-транспортних ситуацій, прогнозування та розвиток ДТС можна подивитися Ознаки небезпеки в дорожньо-транспортній ситуації