Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Основні причини пожеж. Вимоги пожежної безпеки праці при зберіганні ТЗ.
на правах рекламы

Основні причини пожеж. Вимоги пожежної безпеки праці при зберіганні ТЗ.

Основні причини пожеж

Для успішного проведення дієвих упереджувальних заходів у виробничій сфері та у країні загалом, важливо знати основні причини пожеж. Згідно зі статистичними даними основними причинами пожеж в Україні є: необережне поводження з вогнем 58-60%; порушення правил монтажу та експлуатації (ППМЕ) електроустаткування та побутових електроприладів 18-20%; ППМЕ приладів опалення 11-12%; пустощі дітей з вогнем 7-8%; підпали 2% . Причини пожежУ виробничій сфері основні причини пожеж та їх показники змінюються не суттєво .

Як видно із наведених даних причиною, що найчастіше викликає пожежі в Україні є необережне поводження з вогнем. У виробничій сфері з цієї причини часто виникають пожежі при курінні в недозволених місцях та при виконанні, так званих, вогневих робіт.

Вогневими роботами вважають виробничі операції, пов\'язані з використанням відкритого вогню, іскроутворенням та нагрівом деталей, устаткування, конструкцій до температур, що здатні викликати займання горючих речовин і матеріалів, парів легкозаймистих рідин. До вогневих робіт належать:газо та електрозварювання, бензо- та газорізання, паяльні роботи, варки бітуму та смоли, механічне оброблення металу з утворенням іскор тощо.

Місця для проведення вогневих робіт можуть бути постійними і тимчасовими. Постійні місця визначаються наказом керівника підприємства, а тимчасові письмовим дозволом керівника підрозділу. У відповідності з вимогами пожежної безпеки на місцях проведення вогневих робіт не повинно бути горючих матеріалів у радіусі 5 м. Необхідно мати на увазі, що при газовій зварці застосовують речовини (ацетилен, метан, кисень), які посилюють небезпеку пожежі та вибуху.

Виконавці робіт (електрозварювальщики, газозварювальщики, газорізальники, паяльники, бензорізальщики та ін.) повинні бути проінструктовані про заходи пожежної безпеки особами, які за це відповідають.

Перед проведенням тимчасових вогневих робіт розробляються заходи пожежної безпеки, сповіщається пожежна охорона, призначаються особи, відповідальні за забезпечення пожежної безпеки і після цього видається підписаний наряд-допуск на проведення робіт. Такий дозвіл дається на одну зміну. Після закінчення вогневих робіт зварювальник зобов\'язаний оглянути місце роботи, полити водою горючі конструкції. Місце проведення вогневих робіт необхідно кілька разів перевірити протягом 2 годин після закінчення роботи.

Відповідальність за заходи пожежної безпеки при проведенні зварювальних та інших вогневих робіт покладається на керівників робіт, дільниць, цехів, підприємств.

Значний відсоток пожеж спричинений незадовільним станом електричного устаткування та приладів, а також порушенням правил їх монтажу та експлуатації. До чинників, що можуть викликати пожежу саме з цієї причини належать: короткі замикання, несправності електроустаткування та приладів, струмові перевантаження, що виникають у силових та освітлюваних електромережах, великі значення перехідних опорів.

Короткі замикання виникають внаслідок неправильного монтажу або експлуатації електроустановок, старіння або пошкодження ізоляції. Струм короткого замикання залежить від потужності джерела струму, відстані від джерела струму до місця замикання та виду замикання. Великі струми замикання викликають іскріння та нагрівання струмопровідних частин до високої температури, що може викликати займання ізоляції провідників та горючих будівельних конструкцій, які знаходяться поряд.

Струмові перевантаження виникають при ввімкненні до мережі додаткових споживачів струму або при зниженні напруги в мережі. Тривале перевантаження призводить до нагрівання провідників, що може викликати займання ізоляції.

Збільшення місцевих перехідних опорів виникає внаслідок окиснення або недостатньо щільного з\'єднання електричних контактів. Іскріння, що виникає при цьому, може ініціювати пожежу. Для запобігання пожежі від великих перехідних опорів мідні проводи та кабелі з\'єднують скручуванням жил, а потім спаюють їх оловом без застосування кислоти. Алюмінієві кабелі з\'єднують гільзами.

Вибір типу електроустаткування, схеми електропроводки, використовуваних матеріалів, площі поперечного перерізу провідників, виду ізоляції залежить від ступеня вибухопожежонебезпеки навколишнього середовища, режиму роботи електроустановок та можливих перевантажень.

Отже підсумуючи више написане можно сказати що основними причинами пожеж є:
  • порушення пожежних норм і правил у технологічних процесах;
  • неправильне обладнання систем опалення, вентиляції електроустаткування ;
  • порушення правил зберігання пожежонебезпечних матеріалів
  • використання відкритого вогню факелів, паяльних ламп, куріння в заборонених місцях.
  • погане знання персоналом протипожежного інструктажу;
  • необережна поведінка та дитячі пустощі з вогнем.

Первинні засоби пожежегасіння :

  • внутрішні крани з пожежними рукавами і стволами ;
  • вогнегасники піняві, вуглекислотні, порошкові ;
  • ящики з піском, бочки з водою ; простирадла азбестові, брезентові ;
  • Ручний пожежний інструмент ( гаки, відра, лопата, ломи, сокири)
Ручний пожежний інструмент розміщають на видному і доступному місці на стендах та щитах.

Вимоги пожежної безпеки праці при зберіганні ТЗ.
Приміщення та площадки зберігання ТЗ забороняється захаращувати предметами і устаткуванням. Проїзди повинні бути постійно вільними.
ширина проїзду між автомобілями повинна бути достатньою для вільного виїзду автомобіля .
У зону зберігання установлюються справні, готові до експлуатації автомобілі . автомобілі які потребують ремонту повинні зберігатися окремо від справних, для чого відводяться спеціальні зони зберігання.
Після постановки автомобіля в приміщенні для стоянки повинно бути вимкнене запалення і відключена «маса» або знята клема з акумулятора. Автомобіль повинен бути загальмований стоянковим гальмом.
У приміщеннях і на площадках стоянки , забороняється :

  • палити, користуватися відкритим вогнем;
  • залишати відкритими горловини паливних баків;
  • перевіряти наявність палива в баках за допомогою відкритого вогню;
  • підзаряджувати АКБ (тільки в приміщеннях);
  • мити або протирати бензином кузов, деталі автомобіля а також мити руки і одяг, і зберігати в кабіні або кузові бензин, дизельне паливо.
  • Заправляти автомобільним паливом а також зливати паливо з баків .

Вимоги пожежної безпеки праці при ТО ТЗ.

ТО та ремонт ТЗ проводиться на спеціально відведених місцях (постах), які оснащенні спеціальним інструментом і устаткуванням.
Перед початком робіт по ТО слід перевірити справність інструменту і обладнання.
Пристрої та інструмент повинен використовуватися за призначенням .
Відходи виробництва , відпрацьовані матеріали повинні після кожної зміни прибиратися з робочого місця . Пролиті легкозаймисті матеріали повинні бути негайно видалені за допомогою піску або тирси.
Забороняється в приміщені де проводиться ТО палити і користуватися відкритим вогнем
В приміщеннях ТО забороняється зберігати легкозаймисті матеріали.

На виробництві засоби пожежегасіння повинні знаходитися в легкодоступних місцях. Ці місця повинні бути не заставленими ніякими матеріалами і устаткуванням . На території підприємства повинні бути встановлені таблички і вказівники місця знаходження засобів пожежегасіння на висоті 2,5-3 м. Такі місця повинні знаходитися біля зданій і приміщень і на вогненебезпечних ділянках підприємства (склад ПММ та інш.).