Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Пасивна безпека автомобіля
на правах рекламы

Пасивна безпека автомобіля

Вона забезпечує прийнятні навантаження на тіло людини від різкого уповільнення при ДТП і зберігає простір пасажирського салону після деформації кузова.
При важкої аварії є небезпека , що двигун та інші агрегати можуть проникнути в кабіну водія. Тому , кабіна оточена особливою « гратами безпеки », що представляє собою абсолютну захист у подібних випадках. Такі ж ребра і бруси жорсткості можна знайти і в дверях автомобіля (на випадок бічних зіткнень) . Сюди ж відносяться і області погашення енергії.
При важкої аварії відбувається різке і несподіване уповільнення до повної зупинки автомобіля. Цей процес викликає величезні перевантаження на тіла пасажирів , що можуть виявитися фатальними. З цього випливає , що необхідно знайти спосіб « сповільнити » уповільнення для того , щоб зменшити навантаження на тіло людини. Одним із способів рішення даної задачі є проектування областей руйнування , що гасять енергію зіткнення , в передній і задній частині кузова. Руйнування автомобіля будуть більш важкими , зате пасажири залишаться цілими (і це у порівнянні зі старими « товстошкірими » машинами , коли машина оброблялася «легким переляком » , зате пасажири отримували важкі травми) .
Конструкція кузова передбачає , що при зіткненні частини кузова деформуються як би окремо. Плюс до цього в конструкції використані високонапряженние металеві листи . Це робить машину більш жорсткою , а з іншого боку дозволяє їй бути не такою важкою
Паси безпеки
Спочатку на автомобілі ставилися паси з двухточечним кріпленням , які « тримали » водія та пасажира за живіт або груди. Не минуло й півстоліття , як інженери зметикували , що багато точечна конструкція набагато краще , тому що при аварії дозволяє розподілити тиск ременя на поверхню тіла більш рівномірно і значно знизити ризик травмування хребта і внутрішніх органів. У автоспорті , наприклад , застосовуються чотири-, п\'яти -і навіть шеститочкові ремені безпеки - вони тримають людину в кріслі «намертво» . Але на « громадянці » через свою простоти і зручності прижилися триточкові .
Щоб пас нормально відпрацював своє призначення , він повинен щільно прилягати до тіла. Раніше ремені доводилося регулювати , підганяти по фігурі. З появою інерційних ременів необхідність « ручного регулювання » відпала - у нормальному стані котушка вільно крутиться , і ремінь може обхопити пасажира будь-якої комплекції , він не сковує дії і кожного разу , коли пасажир захоче змінити положення тіла , ремінець завжди щільно прилягає до тіла. Але в той момент , коли настане « форс -мажор » - інерційна котушка тут же зафіксує ремінь. Крім того , на сучасних машинах в ременях застосовуються піропатрони . Невеликі заряди вибухівки детонують , смикають ремінь , і той притискає пасажира до спинки крісла , не даючи йому вдаритися .
Ремені безпеки - це одне з найбільш дієвих засобів захисту при аварії.
Тому легкові автомобілі повинні обладнуватися ременями безпеки , якщо для цього передбачені місця кріплення . Захисні властивості ременів багато в чому залежать від їх технічного стану. До несправностей ременів , за яких не допускається експлуатація автомобіля , відносяться видимі неозброєним оком надриви і потертості тканинної стрічки лямок , ненадійна фіксація мови лямки у замку або відсутність автоматичного викиду мови при відмикання замка. У ременів безпеки інерційного типу стрічка лямки повинна вільно втягуватися в котушку і блокуватися при різкому русі автомобіля зі швидкістю 15 - 20 км / ч. Заміні підлягають ремені , що випробували критичні навантаження під час ДТП , в яких кузов автомобіля отримав серйозні пошкодження.
Подушки безпеки
Однією з поширених і дієвих систем безпеки в сучасних автомобілях (після ременів безпеки) є повітряні подушки. Вони почали широко використовуватися вже наприкінці 70 -х років , але лише десятиліття опісля вони дійсно зайняли гідне місце в системах безпеки автомобілів більшості виготовлювачів .
Вони розміщуються не тільки перед водієм , а й перед переднім пасажиром , а також з боків ( в дверях , стійках кузова і т.д.). Деякі моделі автомобілів мають їх примусове відключення через те , що люди з хворим серцем і діти можуть не витримати їх помилкового спрацьовування .
Сьогодні надувні подушки безпеки - звичайна справа не тільки на дорогих машинах , а й на маленьких (і відносно недорогих ) автомобільчиках . Навіщо ж потрібні подушки безпеки ? І що вони з себе представляють?
Розроблено подушки безпеки , як для водіїв , так і для пасажирів на передньому сидінні. Для водія подушка встановлюється зазвичай на рульовому управлінні , для пасажира - на приладовій панелі (залежно від конструкції).
Передні подушки безпеки спрацьовують при отриманні аварійного сигналу від блоку управління. Залежно від конструкції , ступінь наповнення подушки газом може варіюватися. Призначення передніх подушок - захист водія і пасажира від травмування твердими предметами (кузов двигуна тощо) і осколками скла при фронтальних зіткненнях.
Бічні подушки призначені для зменшення ушкодження людей , що знаходяться в автомобілі при бічному ударі. Вони встановлюються на дверях , або в спинках сидінь. При бічному зіткненні зовнішні датчики посилають сигнали в центральний блок управління подушками безпеки . Це робить можливим спрацьовування як деяких , так і всіх бічних подушок.