Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Правила та прийоми користування органами управління
на правах рекламы

Правила та прийоми користування органами управління

Що необхідно виконати водієві перед виїздом?

Перед виїздом необхідно перевірити стан автомобіля. Для цього слід виконати всі операції, передбачені переліком щоденного обслуговування, Провести зовнішній огляд автомобіля, перевірити рівні масла, охолоджувальної і гальмівної рідини. На автомобілі з карбюраторним двигуном після тривалому стоянки необхідно закачати паливо в камеру поплавця карбюратора важелем ручної підкачки на бензонасосі, оскільки двигун не буде пускатися до тих пір, поки бензонасос не накачаєте бензин в карбюратор, а за цей час може неабияк розрядитися акумуляторна батарея.
Періодично слід перевіряти тиск в шинах, так як від цього значною мірою залежить їхній термін служби і безпеку руху. Може бути, не варто робити це кожен день, але один раз в тиждень - необхідно. Практика сама підкаже, як часто треба це робити. Якщо при кожній перевірці тиск в шинах знаходиться в нормі (штуцер і камера герметичні), то перевірку можна робити рідше. Якщо ж всякий раз доводиться підкачувати шину, то, по-перше, контроль тиску слід робити частіше, а по-друге, знайти місце витоку повітря та вжити необхідних заходів. При справній камері підкачка може не знадобитися протягом 1,5 ... 2 місяців.
Не слід перевіряти тиск в шинах на око або ударом ногою по колесу. Такі методи дуже неточні. Навіть істотні відхилення тиску від норми можуть бути не помічені. Для перевірки тиску в шинах можна користуватися тільки штатним манометром,  котрим укомплектований кожен автомобіль, і вимірювати тиск з точністю до 0,1 кгс/см2.
Відкриваючи двері кабіни автомобіля, потрібно звернути увагу, щоб вона не зачепила за будь-які предмети і нікому не завадила. Якщо це відбувається на дорозі, відкривати двері можна тільки тоді, коли поблизу немає рухомих транспортних засобів. Людина на дорозі і відкриті двері змушують водіїв сильно відхилятися вліво, при цьому виникає небезпека зіткнення із зустрічним транспортним засобом.
Сідаючи в машину, не можна відпускати двері, а сівбу, потрібно відразу закрити її. Буває так, що знятий з гальма автомобіль починає скачуватися з ухилу, іноді навіть зовсім небагато, але цього буває достатньо, щоб, упершись в якій-небудь нерухомий предмет (або інший автомобіль), пошкодити його і вивернути двері вперед.
Відкриті двері може бути пошкоджена поривом вітру або повітряним вихором від проїхав повз на високій швидкості автомобіля. Такі випадки відомі, особливо на легкових автомобілях. Пошкодження дверей не велика рідкість .. А якщо виникає необхідність виконувати якісь роботи з відкритими дверима, не залишати її без уваги.

Органи керування та їх розміщення

Автомобіль може мати свій конкретний набір органів управління , приладів та індикаторів та особливості їх розташування. Розташування основних органів управління у всіх автомобілях однаково, а другорядних , таких , як прилади і перемикачі , варіюються залежно від моделі. Проте кожен автомобіль оснащений таким собі мінімально необхідним комплектом, який у кожному конкретному випадку може бути розширений і доповнений.
Символи , застосовувані для позначення світлових сигналізаторів , контрольних приладів і органів управління , однакові практично на всіх автомобілях. Контрольні лампи червоного кольору застосовуються для аварійної сигналізації (наприклад , при недостатньому рівні гальмівної рідини , падіння тиску масла в системі змащення , перегрів двигуна і т. Д. ) . Контрольні лампи оранжевого кольору інформують про включення пристроїв , при дії яких рух припустимо, але не рекомендується (наприклад , прикрита повітряна заслінка карбюратора ) . Контрольні лампи зеленого кольору сигналізують про включення пристроїв , штатно працюють при русі автомобіля ( покажчиків поворотів , ліхтарів габаритного світла та ін.) Контрольна лампа блакитного кольору сигналізує про включення ламп дальнього світла фар.
Користуватися контрольними приладами необхідно вміло . Як з\'ясувалося , це нерідко стає проблемою навіть для водіїв зі стажем.

Правильна посадка водія

Сівши в автомобіль, потрібно зручно розміститися на сидінні. Якщо це не перша поїздка на даному автомобілі, то сидіння вже повинно бути відрегульовано. Якщо це перша поїздка, сидіння потрібно відрегулювати так, щоб посадка була зручною і вільною. Користуючись регулювальними рукоятками, потрібно встановити сидіння так, щоб ноги без праці діставали до педалей і могли натискати на них до упору і щоб при цьому не потрібно було сповзати з сидіння і витягуватися. Руки також повинні вільно діставати до всіх органів управління.
Не слід наближати сидіння до межі до педалей, так як руки і ноги при цьому будуть зігнуті, кровообіг в них буде утруднено, м\'язи будуть швидко втомлюватися. Правильним положенням тіла водія можна вважати таке, коли його стегнова кістка і хребет утворюють кут 100 °, верхня частина тіла нахилена назад на 25 °, руки злегка зігнуті в ліктях, а ноги зігнуті в колінах під кутом 110 ... 140 °
Деякі водії постійно тримають ноги на педалях, щоб підвищити готовність до дії. Це неправильно, тому що при цьому нога обов\'язкове натискає на педаль (хоча б трохи), зазори в приколі вибрані, гальмівна рідина (або гальмівний кран) знаходяться під тиском. Вижимний підшипник зчеплення може виявитися постійно притиснутим до п\'яти, перебувати в роботі і швидко зношуватися. Гальмівні колодки можуть злегка стосуватися гальмівних барабанів (або дисків, а там зазор зовсім малий - 0,08 мм), нагріватися і зношуватися. З гідроприводу, що знаходиться під тиском, може витікати рідина, яка при попаданні в гальмівний механізм різко знижує його ефективність.Поэтому, чтобы не держать сцепление и тормоз по­стоянно под нагрузкой, ноги следует располагать рядом с педалями, в непосредственной близости от них и без напряжения  мышц. Со временем виробляться навички, і ноги самі знайдуть своє місце, а на перших кілометрах за ними доведеться постежити.
Обидві руки повинні тримати рульове колесо. Їх положення повинно забезпечувати можливість швидкого повороту з перехоплюванням керма руками. Існують різні рекомендації, як тримати кермо. В автоспорті свої правила і традиції, в звичайних умовах - інші.
При русі на автомобілі по дорогах загальної мережі рекомендується тримати руки на середній горизонтальній лінії, що розділяє кермо навпіл, або в положенні «без десяти два». Іноді рекомендують, для того щоб руки не втомлювалися, через 5 ... 10 хв руху міняти положення рук: «без десяти два», «без десяти чотири», «без двадцяти два». Мабуть, можна вважати всі ці способи правильними. Важливо, щоб водій не тримав кермо абияк, однією рукою, не обіймав його, навалившись всім тілом, не віддалявся далеко від середньої лінії керма.
Не можна сильно стискати обід рульового колеса і тим більше застосовувати «замки» на пальцях, як це роблять штангісти. Від такого хвата швидко втомлюються руки. Кермо треба тримати звичайно. З часом і в цьому питанні накопичаться навички, а спочатку треба утримувати себе від «мертвої хватки» або від легкого торкання керма. .

Регулювання дзеркал заднтого вигляду

Сівши зручно на сидіння, потрібно перевірити і при необхідності відрегулювати дзеркала заднього виду, внутрішнє і зовнішнє. У середині внутрішнього дзеркала повинна бути видна середина заднього скла. У зовнішньому дзеркалі повинна бути видна дорога за автомобілем, лінія горизонту, трохи неба і незначна частина борту автомобіля. Останнє допомагає оцінити, наскільки близько від вас пройде обганяє транспортний засіб.
На автомобілі обов\'язково повинно бути зовнішнє дзеркало, а на вантажному автомобілі і автобусі - два. Внутрішнє дзеркало не дає всієї необхідної інформації про події, що відбуваються ззаду. Дуже важлива частина дороги, та, де знаходиться обганяє автомобіль, у внутрішньому дзеркалі не проглядається.
Адже саме те, що відбувається поблизу автомобіля, МАЄ особливу значимість.

Регулювання ременів безпеки

Ремінь безпеки повинен бути приведений в робоче положення і відрегульований. Він не повинен заважати руху й не повинен бути зовсім вільним. Регулювання ременя можна вважати нормальною, якщо при правильної посадки водія між його грудьми і ременем вільно проходить долоню але не більше.
Іноді ремінь зачіпається за сидіння своєї нижньої гілкою біля нижньої точки кріплення і його довжини стає недостатньо для того, щоб закрити замок. Деякі водії, не замислюючись про причини цього, збільшують довжину ременя. Такий ремінь в потрібний момент користі не принесе. Його нижня гілка відчепиться від сидіння, ремінь подовжиться, і водій отримає травми, змістившись вперед. Тому регулювання ременя в таких випадках змінювати не можна. Потрібно з\'ясувати причини укорочування ременя і вжити необхідних заходів.
Зимовий одяг водія вимагає зміни регулювання ременя. І це робити необхідно. Але з настанням теплих днів і зміною одягу потрібно відновити колишню регулювання ременя безпеки.

Пуск та прогрів двигуна

Кажуть: «Пуск холодного двигуна - це мистецтво». Це дійсно так, особливо якщо двигун зношений, а температура повітря негативна. У кожному разі перед пуском двигуна необхідно виконати все те, що запропоновано керівництвом по експлуатації автомобіля. Влітку як дизельний, так і карбюраторний двигун пускається без особливих проблем. Мова йде, безумовно, про справний автомобіль, так як експлуатація несправного автомобіля заборонено. З наближенням температури навколишнього повітря до нуля пуск двигуна ускладнюється. У карбюраторного двигуна необхідно прикривати повітряну заслінку. І тим більше, чим нижче температура. На дизельних двигунах в цей час вже можна починати застосовувати засоби полегшення пуску: електрофакельним (КамАЗ) або передпусковий підігрівач (КамАЗ, КрАЗ, МАЗ, БелАЗ). Там, де це передбачено конструкцією двигуна, можна застосовувати пускові рідини (БелАЗ-75191).
При низьких температурах (-20 ° С і нижче) пуск холодного двигуна воістину перетворюється на мистецтво і стає доступним не кожному. Це є однією з причин постановки індивідуальних автомобілів на зимове зберігання. Для полегшення пуску двигуна легкового автомобиля на морозе можно порекомендовать повернуть коленчатый вал рукояткой на 20...30 оборотов. Масляный насос при этом подаст масло к трущимся де­талям, бензонасос закачает бензин в карбюратор.
При пуску двигуна особливу увагу потрібно звернути на акумуляторну батарею, так як в ній і тільки в ній прихована енергія, здатна розігнати колінчастий вал двигуна до пускової частоти. Рукояткою взимку це зробити неможливо. Між тим здатність акумуляторної батареї віддавати енергію стартеру сильно залежить від температури електроліту. Якщо прийняти «пускові здібності» батареї при +20 ° С за 100%, то при -20 ° С від них залишається тільки 50%, а при -30 ° С - тільки 20%. Зрозуміло, що, ослабнувши в два рази, батарея може не впоратися з холодним двигуном і загусли маслом. Тому, якщо у вас є сумніви в успішності пуску двигуна, занесіть батарею напередодні поїздки в тепле приміщення. Це неодмінно принесе велику користь.
Яка б не була батарея, а повітряну заслінку перед пуском на морозі потрібно закривати повністю. Пусковий пристрій карбюратора, природно, має бути відрегульоване ще восени. Стартер не можна включати на тривалий (більше 10 с) час, особливо взимку.
Після кожної спроби потрібно робити перерву приблизно 1 хв. Цей час необхідний для того, щоб в акумуляторної батареї пройшли необхідні процеси, які повертають її до нормального стану після розряду великим струмом.
Якщо після трехчетирех спроб двигун не пустився, треба пошукати причину. А причин тут може бути багато. В деяких випадках при пуску відбуваються окремі спалахи в циліндрах і створюється відчуття, що двигун ось-ось запрацює. Водій не вимикає стартер, але час іде, а двигун не пускається. Такі тривалі спроби дуже згубно позначаються на стані акумуляторної батареї і тому неприпустимі. Є спалахи чи ні - через 10 с треба припинити спробу і зробити перерву. Інакше можна залишитися наодинці з холодним двигуном і розрядженою акумуляторною батареєю, яку до того ж після цього потрібно буде нести в тепле приміщення і заряджати, тому що в розрядженою батареї електроліт може замерзнути і зруйнувати корпус.
Якщо одна зі спроб завершилася успіхом двигун запрацював, потрібно на слух контролювати його роботу і підтримувати частоту обертання колінчастого вала на необхідному рівні. Який він, необхідний рівень, однозначно сказати не можна, тому що у кожного двигуна він свій. Але найменша частота обертання колінчастого вала повинна бути такою, при якій немає небезпеки, що двигун заглохне

Послідовність дій органами керування на початку руху

  • Пуск та прогрів двигуна
  • Обдивитися дорожні обставини
  • Включити лівий поворот
  • Виключити зчеплення та включити 1-шу передачу
  • Відпустити зчеплення до моменту \"схвачування\" зчеплення, добавити газу і відпустити стоянкове гальмо і повністью відпустити педаль зчеплення
  • Плавно повернути рульове колесо і заняти полосу руху
  • Вимкнути поворот

Дії водія при переключені передач у висхідному порядку:

  • Розігнати автомобіль на низчий передачі до середніх обертів двигуна;
  • Виключити зчеплення і виключити передачу, включити зчеплення(відпустити педаль зчеплення);
  • Виключити зчеплення і включити повишену передачу, включити зчеплення і додати газу
Все це необхідно виконувати швидко щоб автомобіль не встиг втратити швидкіість

Дії водія при переключені передач у нисхідному порядку:

  • виключити зчеплення і виключити вищу передачу і включити зчеплення (відпустити педаль зчеплення);
  • натискнути на педаль газу і відпустити ( зробити перегазовку)
  • включити зчеплення і плавно включити нищу передачуш включити зчеплення (відпустити педаль зчеплення);

Знання ефективних прийомів гальмування й уміння їх застосовувати - застава впевненості водія в забезпеченні

Способи керування рульовим колесом

Корегующе рулювання здійснюють корекцію при незначних відхиленнях автомобіля від заданої траєкторії. Воно виконується поворотом керма на невеликий кут двома руками без перехоплення.
Силовий спосіб рульове колесо при виконанні повороту як би передається з однієї руки в іншу. Він застосовується для керування автомобілем у колії, у важких сипучих ґрунтах, на дорогах з більшою кількістю нерівностей, коли потрібно постійно втримувати кермо від мимовільного повороту.
Швидкісне рулювання Для швидкісного способу можна діяти однією рукою, можна по черзі двома руками з перехопленням До швидкісного способу рулювання прибігають при ліквідації заносу, при екстреному об\'їзді перешкоди (падіння вантажу, яма, відкритий люк і т.п. ), при розвороті для руху у зворотному напрямку.