Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Стан, небезпечний для життя
на правах рекламы

Стан, небезпечний для життя

При важких травмах, коли потерпілий перебуває в глибокому несвідомому стані і не подає ніяких ознак життя, необхідно визначити, живий він або мертвий.
Ознаки життя:
- обумовлене серцебиття нижче соска ліворуч:
- наявність пульсу;
- наявність дихання визначається по запотіванню дзеркала, прикладеного до носа потерпілого, або по руху ватки (нитки), піднесеної до носа.
- наявність реакції зіниць на світло. При висвітленні ока пучком світла спостерігається звуження зіниці. При денному світлі це можна перевірити так: на якийсь час закривають око рукою, потім швидко відводять руку убік, при цьому буде помітно звуження зіниці ;
Ознаки смерті.
Сумнівні: дихання і серцебиття не визначаються, відсутня реакція на укол голкою і реакція зіниць на світло.
Явні ознаки: помутніння роговиці ока і її висихання; через 4 години після смерті з\'являється трупне задубіння, шо починається з голови; з\'являються трупні плями.
Припинення серцевої діяльності

Припинення серцевої діяльності може відбутися внаслідок утоплення, удушення, отруєння газами, ураженні електричним струмом або блискавкою, крововиливами в мозок, інфаркті міокарда та при інших захворюваннях серця, тепловому ударі, крововтраті.
Основні симптоми зупинки серця:
- втрата свідомості;
- відсутність пульсу;
- відсутність серцевих тонів;
- зупинка дихання;
- блідість або синюшність шкіри і слизових оболонок;
- розширення зіниць;
- судоми, які з\'являються в момент втрати свідомості, і є першим помітним симптомом зупинки серця.

Ці симптоми свідчать про зупинку кровообігу й про те, шо не можна втрачати ні секунди, а приступати до масажу серця та штучного дихання. Суть непрямого масажу серця складається в ритмічному здавлюванні серця між грудиною і хребтом.

Техніка непрямого масажу серця


Потерпілого кладуть на спину натверду поверхню, стають збоку від нього. Долонями рук, накладеними одна на одну, надавлюють на грудину з такою силою, щоб прогнути її в напрямку до хребта на 4 - 5 см. Роблять 50 - 60 енергійних ритмічних поштовхів на хвилину, натискуючи на грудну клітку. Після кожного поштовху віднімають руки від грудини, щоб дати можливість грудній клітці розправитися. Під час масажу використовують не тільки силу м\'язів рук, а й всю вагу свого тіла.

Стенокардія


Стенокардія («грудна жаба») - це розлад кровообігу в серцевому м\'язі, що проявляється інтенсивними болями за грудиною або в області серця. Біль носить пекучий або стискуючий характер, віддає у шию, під лопатку, у ліву руку, триває від декількох хвилин до півгодини. Хворий блідне, може покритися холодним потом, виникають позиви на прискорене сечовипускання, блювання, піднімається артеріальний тиск, можлива поява страху смерті.
Подання першої допомоги. Покласти під язик таблетку валідолу або нітрогліцерину, або випити 25 - 30 крапель корвалолу. Біль протягом декількох годин типова для інфаркту міокарда. У такому випадку необхідна термінова госпіталізація.

Зупинка дихання


Причинами зупинка дихання можуть послужити утоплення, удушення, ураження електричним струмом, крововилив у мозок, травматичний шок, отруєння токсичними речовинами або лікарськими препаратами.

Реанімація при зупинці дихання


Для проведення штучного дихання методом „із рота в рот\" або „із рота в ніс\", потерпілого треба покласти спиною на тверду плоску поверхню. Під лопатки підкласти згорнуту валиком ковдру, щоб забезпечити закидання голови. Вивести уперед нижню шелепу, перевірити стан ротової порожнини: чи немає в ній блювотних мас, крові, сторонніх предметів, зубних протезів. Малюнки 12.1 - 12.2.









Накинути на ротовий отвір постраждалого хустку або серветку, затиснути йому ніс, зробити глибокий вдих, потім захопити своїми губами губи потерпілого та виконати повільний видих. Якщо грудна клітка потерпілого піднімається, то все виконано правильно. Частота вдувань повинна становити 10 - 12 разів на хвилину. Це важка робота, тому через 2-3 хвилини попросіть себе замінити. Малюнки 13.1 - 13.3.
Сонячний та тепловий удар

Сонячний удар — викликаний впливом на організм сонячного випромінювання.
Тепловий удар — це гостре захворювання спричинене, порушенням терморегуляції організму внаслідок тривалого впливу високої температури зовнішнього середовища.
Причини: утруднення тепловіддачі з поверхні тіла(висока температура, вологість, відсутність руху повітря), підвищена теплопродукція тіла (фізична робота, розлад терморегуляції).
Симптоми цих захворювань подібні. Потерпілий відчуває втому, головний біль, запаморочення, слабість, більу ногах і спині, з\'являється почервоніння шкіри, а іноді й блювання. Пізніше з\'являються шум у вухах, потемніння в очах, задишка, серцебиття. При відсутності в цей час допомоги виникає ціаноз (посиніння) обличчя, пульс слабшає, потерпілий непритомніє, спостерігаються судоми. Потерпілий може загинути внаслідок паралічу дихання та зупинки серця.
Подання першої допомоги. Потерпілого необхідно перенести в прохолодне місце, зняти з нього одяг покласти його на спину, трохи піднявши голову;
- остудити голову та область серця холодною водою або покласти холодний компрес, при цьому охолодження не повинно бути швидким і різким:
- напоїти холодною водою;
- дати понюхати ватку, змочену нашатирним спиртом для збудження дихання:
- дати потерпілому випити 25 - 30 крапель Зеленіна;
Транспортування потерпілого в лікарню необхідно здійснювати в положенні лежачи на спині з піднятою головою.
Втрата свідомості

Втрата свідомості - це стан при якому зберігаються захисні реакції організму потерпілого. Він намагається відсторонитися або відштовхнутися рукою від подразника. Потерпілого можна вивести із цього стану наполегливими звертаннями або зовнішнім впливом.
Несвідомий стан близький до коми, коли потерпілий не реагує на навколишнє оточення, не відповідає на питання. Із цього стану його можна вивести, застосовуючи грубі болючі впливи (щипки, уколи). При цьому, у потерпілого з\'являються мімічні рухи, які позначають страждання.
Причина: інсульт, черепно-мозкова травма, інтоксикація.