Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Машинні роботи
на правах рекламы

Машинні роботи

Зшивання - з\'єднання двох, приблизно однакових за розміром, зрізів тканини простим швом (зшивання бокових і плечових швів, швів рукавів і т.д.).
Пришивання - зшивання основної деталі з деталлю меншого розміру (пришивання клапанів, обшивок до кишені, манжетів до рукавів).
Обшивання - обробка зрізу тканини косою, поперечною чи поздовжньою смужкою (обшивання клапана, коміра, борта тощо).
Вшивання - з\'єднання частин швейних виробів закритим і відкритим швом по кривих лініях (вшивання рукава в пройму, коміра в горловину).
Настрочування - з\'єднання двох або кількох деталей, накладених одна на одну (настрочування бокових, плечових швів, кокеток, накладних кишень).
Підрублювання - застрочування краю зрізу тканини так, щоб утворився рубець (підрублювання низу брюк. спідниць).
Притирання - операція, у процесі якої загнуті деталі на певну ширину притирають об ребро стола, наперстком (застосовують при пошитті білизни).
Розстрочування – закріплення припусків на шов або складку оздоблювальними строчками (розстрочування швів рукавів, спинки, спідниці).
Прострочування – прокладання оздоблювальних строчок по краю деталі або виробу (прострочування країв коміра, низу виробу, манжетів, кишень).

Машинні шви.

Залежно від призначення і конструкції виконання шви поділяють на з\'єднувальні, крайові та оздоблювальні. При виконанні машинних швів дотримуються технічних умов виконання та застосування. До з\'єднувальних швів відносять: зшивні (в запрасування, в розпрасування) - ширина шва залежить від його призначення й виду тканини - з’єднання деталей однакової довжини, бічних і плечових зрізів;
настрочні (з відкритим зрізом, закритим зрізом) – виконується двома строчками: внутрішньою – з’єднувальною і зовнішньою – оздоблювальною. Ширина шва залежить від моделі - з’єднання і оздоблення бічних, плечових зрізів, середніх швів спинки, рукавів, кокеток, з’єднання ліфа і спідниці.
накладні (із закритим зрізом, з відкритим зрізом) – ниткове або клейове з’єднання країв деталей і виточок, коли один край з підгином або без нього лежить на іншому. Ширина шва 07 1 см - приєднання пілочок до бортових прокладок і зшивання виточок. запошивні (простий, в замок) – ширина шва 0,5 0,8 см. - пошиття білизни, спортивного та спецодягу, костюмів без підкладки.
шов у стик – деталі укладають зрізами у стик на смужку з тонкої тканини і з’єднують за допомогою клейової смужки або зигзагоподібними строчками - зшивання виточок і доточки бортової прокладки.
До крайових швів відносять: обшивні (подвійні) – виконуються однією і двома строчками, в яких зрізи деталей знаходяться всередині з’єднуваних деталей. Ширина шва 0,7...1 см.
- обробка країв бортів, коміра, клапанів, білизни, мішковини кишені.
шви у підгин (з відкритим зрізом, з закритим зрізом, з обкантувальним зрізом) – крайовий шов шириною 0,5...1 см. - обробка підігнутих країв деталей або виробу.
обкантувальні (з тасьмою, з одинарною або подвійною смужкою, встановлений оздоблювальний кантик) – виконується одинарною або подвійною смужками з основного чи оздоблювального матеріалу – оздоблення жіночого і дитячого одягу.
До оздоблювальних швів відносять: розстрочний – ширина шва дорівнює ширині оздоблювальної строчки плюс 0,7 см. - оздоблення і закріпленні швів у виробах, які погано піддаються волого-тепловій обробці.
виточний – виконують за допомогою смужок тканини, пришитих з вивороту – імітація рельєфів, кокеток, декоративних ліній. защипи, рельєфи із шнуром – ширина шва залежить від моделі - оздоблення виробів.

Технічні вимоги під час виконання машинних робіт:

1. Під час виконання строчок на швейних виробах потрібно використовувати нитки, близькі за кольором тканини.
2. Номери ниток, голок, густота строчки мають відповідати товщині тканини та виду виконуваної операції.
3. Під час виготовлення виробів з шерстяних і шовкових тканин усі оздоблювальні строчки, а також петельки і закріпки виконують шовковими нитками.
4. Кінці верхніх ниток оздоблювальних строчок виводять навиворіт виробу і зав\'язують вузлом або закріплюють ручними стібками.
5. Усі внутрішні строчки закріплюють на машині зворотною строчкою. Довжина закріпки 0,7...2 см.
6. Під час прокладання строчок по замкнутих лініях (вшивання рукавів, застрочування низу брюк) строчки на кінцях швів мають заходити одна на одну на 1...2 см.
7. Зшивання деталей, настрочування швів, прокладання оздоблювальних строчок доцільно виконувати за допомогою відповідних пристосувань.
8. Фігурні оздоблювальні строчки виконують по лініях, намічених за лекалами.
9. Під час з\'єднання двох деталей, одна з яких має прямий зріз, а друга - косий, деталі з косим зрізом кладуть знизу.
10. При зшиванні деталей з тканин, різних за товщиною, строчку прокладають з боку тонкої тканини, розміщуючи її зверху під лапкою машини.
11. При зшиванні деталей, одну з яких треба трохи посадити, останню розміщують під лапкою машини нижче від першої.
12. Усі зрізи швів і відкриті краї деталей обметують на спеціальній машині, обробляють спеціальним пристроєм – зигзаговирізом.
13. Ширина всіх швів повинна відповідати технічним умовам на їх виконання.
14. Після закінчення швацьких робіт виконують волого теплову обробку деталі чи виробу.