Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Культура та антикультура водія
на правах рекламы

Культура та антикультура водія

Культура водія


Точність, акуратність і дисциплінованість — запорука успішного водіння автотранспорту за писаними і неписаними правилами. В Європі немає численних контролерів, які перевіряли б пасажирів в автотранспорті (цим займається податкова інспекція), перевіряють вміст СО-СН, визначають швидкість руху. Але кожен добре знає, до чого призводить порушення правил. Звідси й підвищена пильність на дорогах. Уважному водієві добре відомі елементи культури водіння, і йому приємно надати допомогу партнерові по дорожньому руху. Вам важко від\'їхати від тротуару — вас обов\'язково пропустять
Якщо йдеться про культуру водія, то треба говорити про сміття на дорозі, яке з часом нагромаджується поблизу бордюру. Небезпека цього полягає в тому, що під бордюрами розміщено стоки зливної каналізації, і вони забиваються. Внаслідок цього під час заливних дощів утворюються величезні калюжі, що спричиняють серйозні перешкоди для руху автомашин. Добре відомо, що під час перетинання глибоких калюж вода може залити розподільники запалювання, вивести з ладу електроніку, а внаслідок зіткнення з гарячим картером двигуна відбувається сильне паротворення, що призводить до порушення електроконтактів.

Культура водія та пішохода


Культура водія повинна бути пріоритетною стосовно пішоходів. Навіть якщо пішоходи поводяться неправильно. Якщо розглядати ситуацію «водій—пішохід», то перший повинен володіти такою культурою водіння, щоб з пішоходом можна було створити гармонію дій, насамперед прийнятну для останнього. Добитися гармонії водіїв і пішоходів, якщо в їхньому потоці значна кількість людей літнього віку — завдання важке. Воно також є непростим, якщо в потоці людей багато молоді, наприклад студентів. Вони з деякою безтурботністю дивляться на свою власну безпеку в умовах інтенсивного руху. Тому кожен водій, під\'їжджаючи до перехрестя, повинен оцінити потік пішоходів за віком і внутріш-ньо підготуватися до можливої ситуації. Гармонія водіїв і пішоходів забезпечується спільною метою, це взаємозв\'язок діючих спільно людей. Виникає своєрідне зближення, що виражається у взаємних поступках.

Культура водія в екстремальних ситуаціях


Культура водія повинна виявлятися і в екстремальних ситуаціях — на пожежах автомобілів, під час аварій, коли є поранені, які потребують медичної допомоги та госпіталізації. На жаль, такі ситуації трапляються не так вже й рідко.
Якщо автомашина загорілась, то викликати пожежників безглуздо, тому що машина горить дуже швидко. За Правилами, всі автомашини повинні бути обладнані вогнегасниками. Ситуація, коли один водій намагається збити полум\'я, а інші безтурботно проїжджають мимо, повинна бути винятком. Вона не відповідає уявленням про культуру водія. Адже в таку ситуацію може потрапити кожен. Робота 10—20 вогнегасників швидко дасть позитивний ефект, і для цього знадобиться зовсім небагато часу. Потрібне тільки бажання 10—20 водіїв допомогти.
При аварії водії транспортних засобів повинні зупинитися може є постраждалі і вони потребують медичної допомоги. У цьому випадку потрібно проявити свою високу цивільну культуру. Можливо, потрібно надати свій транспорт, щоб відвезти в лікарню, хоча в салоні вашої машини можуть залишитися плями крові. Але це необхідно зробити, інакше вчинити не можна.

Елементи антикультури


1. Куріння за кермом .
Дуже часто за кермом автомобіля ми бачимо водія, який курить. Це може бути вихована, інтелігентна людина. Але йому не вистачає елементарної культури, оскільки він змушує своїх пасажирів в невеликому салоні вдихати тютюновий дим. Якщо скло в салоні опущене, то під час проїзду на малій швидкості дим відчувають і пішоходи. Багато людей не переносять цього запаху. До того дим впливає на оглядовість і водій під час куріння втрачає пильність що може привести до ДТП.
2. Водіння після дощу
На вулицях наших міст тривалий час після дощу зберігаються калюжі. Це результат неякісного дорожнього покриття. Найбільші калюжі — поблизу бордюрів, на забитих сміттям зливних стоках. Водій, що має низьку культуру, в\'їжджає у воду без обмеження швидкості і, звичайно, забризкує своє вітрове скло. Та водночас він обляпує безневинних пішоходів, що йдуть по тротуару. Така вода на одязі залишає брудні патьоки. І головним винуватцем, безумовно, є водій автомобіля.
3. Ремонт на проїжджій частині
На жаль, сьогодні автомобілі, особливо вітчизняного виробництва, технічно недосконалі, бувають і поломки. Від цього ніхто з водіїв не застрахований. Якщо немає можливості викликати буксувальник, то ремонт доводиться робити самому водієві. Зазвичай це заміна колеса, усунення неполадок у запалюванні, поломок у важелях передньої підвіски, розривів у гальмових шлангах. У такій ситуації культура водія полягає насамперед у тому, щоб відігнати автомобіль із проїжджої частини і не створювати перешкод для дорожнього руху. Для цього іноді дуже просто відкотити автомобіль до бордюру або на тротуар, виставити знак аварійної зупинки (на іномарках — підняти кришку багажника з вмонтованим знаком) і займатись усуненням несправності. Що можна сказати про водія, який замінює колесо прямо на проїжджій частині вулиці, виставивши як знак аварійної зупинки каністру?! Такий водій не має елементарних уявлень про водійську етику. Він не дбає навіть про власну безпеку. Адже каністру видно набагато гірше, ніж знак аварійної зупинки.
4. Зовнішній вигляд автомобіля.
Культура водія проявляється і в зовнішньому вигляді машини, її дизайн продуманий до дрібниць, опрацьований на комп\'ютерах, розв\'язано питання аеродинаміки кузова. Та дехто з водіїв займається прикрашанням салона, чіпляє іграшки, підкови на щастя; встановлює додаткові світлові прилади у вигляді світних ланцюгів різних відтінків. Такому водієві невтямки, що цим він відволікає увагу своїх партнерів по дорожньому руху.
А що вже говорити про наклейки з написами на задній частині автомобіля. Слогани типу «Обережно, плутаю педалі» або «їду як умію» — яскравий зразок сумнівної культури водія.
5. Різьке гальмування
Воно завжди є небезпечним і негативно характеризує водія, якщо це не екстрений випадок. Добрий водій повинен заздалегідь проаналізувати дорогу і плавно гальмувати. Адже різке гальмування крім зносу деталей гальмової системи і шин може призвести: до занесення автомобіля, до втрати правильної форми шин, до розриву гальмових шлангів і, звичайно, що найгірше, до травм пасажирів.
Таким чином, різке гальмування — це цілий комплекс ризиків. Тільки водій з низькою культурою може цього не враховувати.
6. Керування однією рукою.
Як правило, навіть досвідченого водія легко злякати, тому що він добре знає, які несподіванки трапляються в дорозі. Звичайно, у поле зору людини за кермом потрапляють елементи, що не належать до дорожнього руху. Багато хто бачить не тільки автомобілі, які мимо проїжджають, а й встигає побачити та оцінити людину, як сидить за кермом.
7. Вартість автомобіля.
Культура водія ґрунтується на тому, що перед законом усі рівні незалежно від вартості вашого автомобіля і його марки.