Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Культура обслуговування пасажирів, замовників транспортних засобів
на правах рекламы

Культура обслуговування пасажирів, замовників транспортних засобів


Особисті якості водія автобуса

Водій є господарем свого автомобіля і зобов\'язаний піклуватися про безпеку людей, які їдуть з ним в автомобілі.
Найчастіше водій і пасажир контактують у громадському транспорті. У водія автобуса робота відповідальна - за спиною пасажири (причому не один чи два, а десятки), за життя яких він відповідає. Не випадково, що тут, як правило, працюють досвідчені та висококваліфіковані фахівці. Але не тільки висока майстерність має бути притаманне водієві автобуса, в чому його характеризує ставлення до пасажирів. На передній план виступають його особисті якості, і ввічливість і люб\'язність тут зовсім не зайві.
Водії автобусів, як на міських, так і на заміських маршрутах, за деяким винятком, працюють в умовах емоційного напруження, що призводить до швидкої перевтоми. У результаті з\'являється млявість, відбувається гальмування психофізіологічних реакцій, що може посилюватися під впливом поведінки партнерів і порушення ними Правил. Щоб не втратити контролю над собою, багато хто слухає музику. Безумовно, мажорна музика поліпшує емоційний стан, нудьга і дратівливість відходять на другий план. Проте музика діє нетривалий час, коли водій може обійтися без відпочинку.

Характерні риси водія автобуса:


- гідність, зумовлена тим, що йому доручено благополучно довезти до місця призначення і в строк десятки пасажирів;
- гордість, що йому довірено одноосібно управляти транспортним засобом, вартість якого є достатньо великою;
- скромність у спілкуванні з пасажирами і врахування їхніх побажань;
- тактовність, що виключає виникнення ризиків для себе і для інших;
- приємний зовнішній вигляд;
- веде автобус спокійно, без метушливості, постійно контролює дорожній рух не тільки попереду, а й з боків і ззаду;
- морально задоволений роботою;
- вважає за краще поступитися дорогою іншому транспорту.

Психологічні якості водія автобуса


Він повинен уміти приглушувати в собі все те, що спричиняє негативний вплив на культуру водія, а саме: зарозумілість, боязкість, лихослів\'я, лінощі, нахабство, самовдоволення, грубість, хитрість, заздрість, нерішучість, черствість, підлість, брехливість, сварливість.
Водій автобуса повинен уміти стримувати свою агресивність. Це буває дуже важко в умовах емоційного напруження. Агресивність більшою мірою властива молодим водіям, меншою — водіям середнього і літнього віку, коли з життєвим досвідом приходить власне розуміння, як зберігати спокій і додержувати дорожнього етикету. Невміння вчасно приглушити свою агресивність може призвести до зухвалого водіння, а звідси недалеко і до хамства.
Якщо спека і шум на водія автобуса впливають не так сильно (він може перебувати в ізольованій кабіні з кондиціонером), то дорожні пробки у нього викликають сильне роздратування, що посилює агресію і може призвести до нахабства . Зухвале просування автобуса вперед, з урахуванням його розмірів і маси, може викликати в інших учасників дорожнього руху глибоке відчуття стурбованості, що граничить зі страхом.