Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Користування дорогами в горах
на правах рекламы

Користування дорогами в горах

Рекомендації по керуванню автомобіля в горах



У гори рекомендується вирушати тільки при хорошому самопочутті , гарненько виспавшись перед дорогою.
Адже , забравшись на висоту 1500-2000 метрів над рівнем моря , ви можете відчути , що згідно із законами матінки природи , барометричний тиск там знижений . Крім того , за короткий час вам доведеться перетнути кілька кліматичних зон. Зниження атмосферного тиску буде небайдуже і для вашого автомобіля: погіршиться наповнення циліндрів двигуна горючою сумішшю . А результатом цього буде зниження потужності двигуна і погіршення дії приводу гальм з відповідними наслідками.
- Використовуйте гальмування двигуном. Найголовніше, що треба засвоїти при їзді по гірських дорогах це якомога більш активно використовувати гальмування двигуном , переходячи на знижені передачі . Гальма звичайно повинні застосовуватися , але тільки як доповнення до гальмування двигуном.
- Ніколи не використовуйте накат на гірських дорогах. У горах ви начисто повинні забути про дуже нехорошою звичкою рухатися на спуску з вимкненим зчепленням або запалюванням , а також при нейтральному положенні важеля перемикання передач. Чим ризикує любитель накату ? Рухаючись на нейтральній передачі , доводиться регулювати швидкість тільки педаллю гальма , а це підвищений знос накладок. Якщо ж застосовувати таке гальмування на гірських дорогах , то дуже велика вірогідність перегріву гальмівного механізму , що призведе до повної втрати гальм , а значить, і автомобіля. Інша небезпека накату : двигун може несподівано стихнути , що обернеться втратою ефективності гальм , а на деяких моделях і рульового управління. Включити передачу з заглухлим двигуном буває непросто. Автомобіль при цьому стає практично некерованим.
- Намагайтеся проходити підйоми без перемикання передач. При русі на підйом необхідно перед його початком заздалегідь перейти на нижчу передачу так , щоб пройти весь підйом без перемикання передач. Перемикання передач на підйомі небажано і небезпечно, особливо для не дуже досвідчених водіїв або для тих , хто звик до автоматичній коробці передач. Що з цього вийде далі тільки одному богу відомо , і ми не рекомендуємо вам перевіряти. Може все і обійдеться . Але все-таки краще заздалегідь перейти на знижену передачу і впевнено подолати підйом , а якщо виникне непереборне бажання або гостра необхідність перемкнути передачу на підйомі , то можна тільки порекомендувати , попередньо гарненько оволодіти технікою перемикання передач у мирній обстановці. Круті , затяжні підйоми найбезпечніше долати самотужки . Тому , якщо є можливість , радимо не поспішати , і почекати , поки йде попереду автомобіль не мине перелому підйому , а вже потім починайте рух .
- Повинні бути противідкатні упори або , що-небудь їх замінює. Якщо раптом на підйомі виникає необхідність у відносно тривалій зупинці , то після того як вимкнений двигун , необхідно включити першу передачу , а ще краще «Задній хід» , затягнути ручне гальмо , а під колеса підкласти клини , які потім вкрай бажано не забути вийняти перед початком руху. напрямку ухилу в бордюр або інший відповідний упор.
- Наближаючись до закритого для огляду повороту , знижуйте швидкість і будьте готові до чіткого виконання несподіваного маневру або зупинці. У горах нерідко зустрічається дорожній знак «Падіння каменів» . Встановлюється він зовсім не для того , щоб водій був готовий ухилитися від раптово зірвався з прямовисної стіни кругляка . Він попереджає , що попереду ділянку дороги , на якому ви можете несподівано зустріти перешкода у вигляді великих каменів або розсипаного гравію. Повороти на гірських дорогах , як правило , «глухі », тобто дорога за поворотом закрита для огляду водія виступом гори або пишною рослинністю. З цієї причини рекомендуємо не переоцінювати своїх можливостей і не здійснювати обгонів , якщо ви не переконані у відсутності зустрічного транспорту. Завжди слід пам\'ятати , що будь-який поворот це, насамперед , зміна умов руху , і до цього бажано завчасно треба бути готовим.
- Не покладайтеся на свою інтуїцію і долайте повороти в горах з великою обережністю. При всьому різноманітті зустрічаються на дорогах заокруглень для гірських доріг найбільш характерні наступні три типи - « штопор » , « серпантин » і « віддушина ». « Штопор » це гальмівної поворот , що часто зустрічається на гірських дорогах. На цьому закругленні радіус зменшується в прогресії , що ускладнює управління автомобілем. Крім того , на цьому закругленні до бокової інерційної силі додається вплив інших сил. Перед входом в поворот необхідно заздалегідь і значно знизити швидкість і перейти на нижчу передачу. Гальмувати , особливо якщо дорога йде під ухил , слід за допомогою двигуна. В крайньому випадку , пригальмовувати дуже акуратно і тільки за умови , що передні колеса повернені на невеликий угол Проїзд « серпантину » багато в чому подібний по прийомам управління проїзду « штопора ». Так як « серпантин » часто буває на затяжному спуску , дуже важливо не давати розганятися автомобілю під ухил . На такому узвозі гальма можуть погіршити свої експлуатаційні властивості через нагрівання при тривалому або частому гальмуванні , що обов\'язково повинен враховувати обережний водій Віддушина » протилежність « штопору » за характером і формою управління . Плавно збільшується радіус кривої , поступово зменшує вплив бічній інерційної сили і створює сприятливі умови для неконтрольованого розгону автомобіля , що звичайно не треба допускати
Головною умовою безпечного проходження поворотів є вірний вибір швидкості. Навіть незначне її перевищення призводить до того , що автомобіль не вписується в поворот і його виносить з смуги руху або він під дією відцентрової сили розгортається поперек дороги.
Спеціальні рукавички для рулювання. Дуже часто в горах зустрічаються S- образні повороти. Кут повороту може досягати 180 градусів на кожному коліні , тобто , пройшовши два повороти , ви зміните напрямок руху на протилежний і знову повернетеся до первинного. Проходження таких поворотів вважається найбільш складним , і обертати рульове колесо на них припадає активніше . Будьте готові крутити кермо з перехопленнями і дотримуйтеся цього прийому завжди , так як , « зав\'язавши руки вузлом » і при цьому , все одно , що не доворачивая рульове колесо до потрібного положення , важко контролювати дорогу. Рукавички в цьому випадку гарантують вам , те, що спітнілі від спеки і хвилювання руки не зісковзнуть з рульового колеса в найвідповідальніший момент .
- Особливо обережно поставтеся до обгону в горах . Не впевнений - НЕ обганяй . Обмежена видимість і вузька проїжджа частина змушують робити обгін з великою обережністю і тільки тоді , коли ви переконаєтеся в повній його безпеки .
Відпочинок На гірських дорогах досить часто зустрічаються майданчики для відпочинку невеликі розширення , де можна відпочити , перевести дух . Не нехтуйте цією можливістю , перепрацьовувати на автомобілі в умовах гірських доріг не варто навіть досвідченому водієві . І найголовніше, не переоцінюйте свої професійні якості і можливості в горах вони цього не прощают.Так як йдеться у нас про гірських дорогах , то , напевно , необхідно згадати і про основні рекомендаціях по проїзду тунелів , які можуть попастися у вас на шляху. Тут важливо запам\'ятати наступне. По-перше , при в\'їзді в тунель краще плавно знизити швидкість і підвищити свою увагу і пильність при його проїзді. Обов\'язково не забудьте включити ближнє світло фар і габаритні вогні . По-друге , дуже важливо в тунелі витримувати безпечну дистанцію , яку слід збільшити мінімум на метрів на п\'ять у порівнянні з попередніми умовами руху . А в самому тунелі постарайтеся не робити різких маневрів , які можуть застати зненацька інших водіїв машин.