Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Керованість автомобіля
на правах рекламы

Керованість автомобіля


Керованість автомобіля - це його здатність легко змінювати напрямок руху при повороті рульового колеса і утримувати заданий напрямок руху.
Під час руху автомобіля дуже важливо , щоб керовані колеса не поверталися довільно і водієві не потрібно було б витрачати зусилля для утримання коліс при русі прямо .

Фактори які впливають на керованість автомобіля


1. Кути установки керованих коліс
Під час руху автомобіля дуже важливо , щоб керовані колеса не поверталися довільно і водієві не потрібно було б витрачати зусилля для утримання коліс при русі прямо . Для поліпшення стійкості автомобіля при його русі і полегшення керованості конструктивно передбачаються кути установки керованих коліс.
Кут розвалу забезпечує перпендикулярне розташування коліс по відношенню до поверхні дороги при русі автомобіля , а також передачу сил реакції дороги на внутрішній підшипник , що розвантажує зовнішній підшипник колеса меншого розміру , а значить , зменшує поштовхи , що передаються на рульовий механізм .
Кут сходження коліс ( різниця відстаней між внутрішніми поверхнями задньої і передньої частин шин переднього або заднього моста ( Б - А ) ) необхідний для того , щоб забезпечити паралельне кочення коліс , так як при русі автомобіля через встановлення коліс з розвалом виникає зусилля , що сприяє розгортанню коліс на кут 0,5-1,0 \" від вертикальної площини автомобіля , що призводить до коченню коліс по розбіжним дуг . Крім того , кут сходження оберігає колеса від прослизання при наявності люфту в зчленуваннях рульових тяг , підшипниках коліс.
Кут поперечного нахилу осі визначається кутом , утвореним віссю підвіски з вертикальною площиною . Такий нахил спільно з кутом розвалу зменшує відстань між точкою перетину геометричної осі підвіски з дорогою і точкою центру контакту шини , що зменшує плече моменту , який необхідно прикласти при повороті коліс автомобіля , а значить , полегшує управління автомобілем
Кут подовжнього нахилу осі служить для стабілізації керованих коліс моментом , що виникають за рахунок плеча ( відстань від осі підвіски до центру контакту шини ) бічної сили .
Занадто великі кути нахилу на осі повороту призводять до різкого зростанню зусиль , яких докладають до рульового колеса при виконанні поворотів .
2. Стан рульового керування
Під час руху водій постійно користується рульовим колесом , не випускаючи його з рук . Якщо рульове колесо необхідно повертати з великим зусиллям , водій швидше втомлюється , перестаючи реагувати на невеликі відхилення автомобіля , зрізає кути поворота і цим створює загрозу для безпеки руху.
При порушені регулювання підшипників маточин передніх коліс , великому люфті в зчленуваннях рульового механізму і рульового приводу , неправильного встановлення передніх коліс (сходження і розвал ) або шинах невідповідного розміру також значно погіршується керованість ав томобілів .
Рух автомобіля пов\'язано з виконанням різних манев рів . Під час поворотів на автомобіль діє відцентрова си ла , при цьому порушується стійкість автомобіля і водій затрає значно більше зусиль , ніж при русі по прямій. Чим довше автомобіль і чим крутіше повороти , тим більше повинна бути ширина поїзда.
3. Вплив типу приводу на керованість автомобіля
Передньоприводні схильні до недостатньої керованості що легко виправляється конструкцією задньої підвіски автомобіля
Повноприводні схильні до нейтральної керованості і це поліпшує керованість автомобіля
Задньоприводні схильні до надлишкової керованості