Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Поняття етики водіння.
на правах рекламы

Поняття етики водіння.


Етика водіння — це не тільки свідоме додержання Правил дорожнього руху (ПДР), а й наявність складної системи різних якостей, що охоплюють моральні риси, освіту, духовні потреби, естетику зовнішнього вигляду водія і його автомобіля, уміння поводитись. Формування етики і культури в водія відбувається не тільки в результаті виховної роботи інспекторів ДАІ та викладачів автошколи. Істотне значення має також і самовиховання.
Виховання етики і культури водіння — одна з важливих соціальних проблем. Це виховання полягає в тому, щоб добитися єдності внутрішнього стану водія і зовнішнього його виявлення. Внутрішній стан — це мета, наміри, орієнтири, зовнішнє їх виявлення — безпосередні дії і результати. До них належать акуратність водіння, точність, тактовність у поводженні з іншими водіями та працівниками органів МВС. Ці риси характеру потрібно виховувати.

Внутрішня культура водія


Безумовно, головне — це внутрішня культура водіїв. Вона визначає стиль їзди, ставлення до своїх колег та свого автомобіля, а також правильну поведінку в критичних ситуаціях, коли необхідно швидко прийняти рішення і запобігти аварії, травматизму. Невід\'ємними елементами внутрішньої культури водія мають бути гуманність, безкорисливість, елементарний вияв турботи про незнайомих водіїв і пішоходів, які потрапили в біду. На жаль, якщо водій зник з місця пригоди, залишивши на проїжджій дорозі людину, яка потребує негайної медичної допомоги; якщо за буксирування технічно несправного авто вимагають непомірну суму; якщо за надання допомоги в місцях, де буксують автомобілі, вимагають негайної оплати — усе це свідчить про наявність серйозних проблем у вихованні внутрішньої культури як водіїв, так і пішоходів.

Формування культури водія


Формування внутрішньої і зовнішньої культури водія немислиме без систематичного ознайомлення з новинками технічної літератури для автомобілістів. Це сприяє розширенню його кругозору, збагаченню досвіду, появі нових інтересів. Читання журналів викликає яскраві враження, переживання. Серед численних видань на території СНД варто виділити: «За рулем», «Сигнал», «Автомобильний транспорт». Журнал «За рулем» — один із найпопулярніших, видається з 1928 р., містить такі цікаві рубрики, як «Техніка», «Досвід експлуатації», «Ми й автомобілі», «Клуб автоаматорів», де висвітлюються питання поведінки і культури водіїв.
Темпи збільшення кількості автомобілів, особливо у великих містах, досить високі, висока й організація дорожнього руху. Проте рівень розвитку культури водіння не відповідає завданням сьогодення .Найважливішим елементом культури водія є його дисципліна.
Дисципліна водія має кілька складових, які є нерівнозначними. Водій високої культури не вступатиме в перепалку з інспекторами дорожньо-патрульної служби безпеки руху, не їздитиме на брудному, немитому автомобілі.
Під дисципліною культури водія розуміють систематичне навчання, розвиток і контроль своїх здібностей і можливостей, доброзичливе поводження з усіма учасниками дорожнього руху, у тому числі і в аварійних ситуаціях.
До недавнього часу керування дорожнім рухом здійснювалося через удосконалення Правил дорожнього руху. Створювалися сучасні технічні засоби регулювання дорожнього руху, розроблялись і встановлювались системи автоматичного управління. Водночас відбувалось збільшення кількості дорожніх знаків. Усі ці заходи не привели до істотного зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод.
Підвищення культури водія сприятиме скороченню дорожнього травматизму, зменшенню кількості інспекторів на дорогах.
Відомо, що головними характеристиками особистості водія є його кваліфікація, знання і додержання Правил дорожнього руху і культури водіння. Усі три чинники є невід\'ємними, доповнюють один одного. Не може бути високої культури водіння без глибокого знання Правил дорожнього руху, так само як і високої кваліфікації з низькою культурою водія.