Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Класифікація автомобільних доріг
на правах рекламы

Класифікація автомобільних доріг

Дорожня мережа, що значною мірою склалася ще в період кінного і автогужового транспорту, працює з перенапруженням і на багатьох ділянках погано пристосована до сучасних автомобілів, що розвивають високі швидкості. Це призводить до великої кількості дорожньо-транспортних подій.
Автомобільні дороги залежно від інтенсивності руху і народногосподарського значення розділяються на нитку категорій. До доріг I і II категорій відносяться дороги загальнодержавного значення, основні магістральні дороги республіканського значення. Інтенсивність руху на дорогах I категорії - понад 7000 автомобілів в добу, на дорогах II категорії -от 3000 до 7000 автомобілів в добу.
До доріг III категорії відносяться автомобільні дороги республіканського або обласного значення, що зв\'язують економічні і адміністративні райони, промислові і культурні центри при інтенсивності руху від 1000 до 3000 автомобілів в добу.
Дороги IV і V категорій мають, як правило, господарське і адміністративне значення. Інтенсивність руху на дорогах IV категорії від 200 до 1000 автомобілів в добу, па дорогах V категорії - менше 200 автомобілів в добу.
Основними елементами автомобільної дороги є: смуга відведення, земляне полотно, дорожній одяг, кювети, бровка, обрізи, проїжджа частина, смуга руху.
При інтенсивному русі, а також на дорогах, де узбіччя відсутні, для зупинок автобусів влаштовуються \"кишені\" поза проїжджою частиною і спеціальні майданчики для зупинки і тимчасової стоянки інших автомобілів.
Дороги I категорії, розраховані на найбільш високі швидкості руху, мають розділову смугу між зустрічними потоками транспортних засобів. Для кожного напряму руху передбачаються дві або більше за смугу руху.
Смугою руху називають долю проїжджої частини, ширину, що має, достатню для руху одного ряду автомобілів. За наявності двох смуг для одного напряму права смуга зазвичай призначається для вантажних автомобілів і автопоїздів, а ліва для легкових і автобусів.
Для кращого орієнтування водіїв і попередження зіткнень на перетинах доріг влаштовують розділові або направляючі острівці.
Особливо складними для руху автомобілів є гірські дороги. Якщо для автомобільних доріг I - III категорій в рівнинній і навіть пересіченій місцевості характерні відносно короткі (300...500 м) ділянки з ухилами не більше З...6%, то для гірських доріг характерні ухили від 6 до 10%, причому протяжність їх може досягати 5...10 км і більше.
Безпека руху в містах істотно залежить від параметрів вулиць, а також від характеру їх пролягання в плані. Залежно від взаємного розташування вулиць розрізняють наступні геометричні схеми планування міста : радіальну, радіально-кільцеву, прямокутну і змішану. Основними елементами вулиць є проїжджі частини, тротуари, узбіччя, розділові смуги, трамвайні колії і ін. Ці елементи, їх призначення, ширина і спосіб розміщення на міських вулицях вибираються з урахуванням місцевих умов і категорій вулиць.
Найбільш складними для руху є перетини вулиць і доріг в одному рівні, оскільки в цих місцях зливаються і перетинаються транспортні потоки багатьох напрямів. По конфігурації розрізняють наступні схеми перетинів вулиць і доріг в одному рівні: перетин під прямим кутом; перетин під косим кутом; Т-подібний перетин або примикання; У-образное перетин або розгалуження.
Перетини бувають трибічними і чотиристоронніми. Зустрічаються також багатосторонні перехрестя, що утворюються перетином більш ніж двох вулиць. У практиці містобудування застосовується поняття площа, під яким розуміється перетин або злиття декількох вулиць. Проте з точки зору організації і правил руху площа є декількома послідовними перетинами транспортних потоків.
У зв\'язку з цим при проїзді площі на кожному самостійному перетині водії повинні підкорятися дорожнім знакам, розмітці, сигналам світлофорів або дотримуватися правил проїзду нерегульованих перетинів.
Перетини в одному рівні небезпечні із-за наявності конфліктуючих точок взаємноперетину і злиття транспортних і пішохідних потоків. Тому при великих розмірах транспортного і пішохідного руху на магістральних вулицях і дорогах перетину влаштовують в різних рівнях.