Вплив алкоголю та наркотиків на безпеку дорожнього руху
В Україні, а також у деяких інших країнах, управляти транспортним засобом у стані сп\'яніння категорично заборонено. У нас немає припустимих доз, немає градації відповідальності залежно від дози випитого або від ступеня сп\'яніння. Але у випадку дорожньо-транспортної пригоди при визначенні міри покарання ступінь сп\'яніння все-таки враховується. Проте, близько 20% водіїв вважають, що існують нешкідливі припустимі дози. Це свідчить про їх невисоку культуру. Як правило, це люди з низьким рівнем розвитку, які в побуті характеризуються негативно, схильні до інших правопорушень. Особливо частіше інших дозволяють собі ці грубі порушення правил безпеки руху водії мотоциклів і тракторів. Найбільш питому вагу водіїв, які скоїли дорожньо-транспортну пригоду у стані сп\'яніння, становлять особи у віці 19 - 26 років. Надійність такої групи водіїв виявляється самою низькою, тому що професійна й соціально-правова зрілість цієї вікової групи недостатня.
При потраплянні алкоголю до шлунку він швидко всмоктується у кров і розповсюджується по всьому організмі. Максимальний вміст алкоголю в крові при цьому спостерігається через 1—2 години. В разі приймання алкоголю на порожній шлунок найбільший його вміст в крові спостерігається через 30-40 хвилин, іноді навіть через 10—15 хвилин.
Концентрація алкоголю в крові характеризує ступінь сп\'яніння людини і виражається в промиллях (%о).
Прийнято вважати:
- менш 0,3 % - відсутність впливу алкоголю, реакція на фізіологію організму;
- 0,3 - 0,5 % - незначний вплив алкоголю;
- 0,5 - 1,5 % - легке алкогольне сп\'яніння;
- 1,5 - 2,5 % - алкогольне сп\'яніння середнього ступеню;
- 2,5 - 3,0 % — сильне алкогольне сп\'яніння;
- 3,0 - 5,0 % - тяжке отруєння алкоголем, може наступити смерть;
- 5,0 - 6,0 % - смертельне алкогольне отруєння.
При рівні алкоголю 0,3 — 0,5 %о знижуються передбачливість і обережність, здатність правильно визначати дистанцію та інтервал, відзначаються й інші психофізіологічні відхилення. Зростають відхилення від нормальної поведінки по мірі збільшення дози алкоголю та проявляються в більш широкому діапазоні небезпечної поведінки водія, неправильного сприйняття навколишнього та реагування на обстановку, яка склалась. Діяльність мозку сильно вповільнюється, порушується координація дій, втрачається реальне уявлення про те, що відбувається. Такий водій більше не володіє необхідними спроможностями, щоб добре управляти транспортним засобом, його суспільна небезпека безумовна, знаходження за кермом повинне бути негайно припинено.
Індикаторна трубочка для визначення наявності алкогольного сп\'яніння.
1 та 5 — місця надлому; 2 та 4 — тампони із скловати; 3 — реактив.
Після продування через трубочку видихуваного повітря, яке містить пари етилового спирту, жовтий колір індикатора переходить в зелений. Перевагою цих реакцій є їх простота і наочність. Проте ці показники реакції неоднозначні, тому що можуть дати позитивний результат при наявності у видихуваному повітрі ацетону у хворих на цукровий діабет, сірководню при карієсі зубів, бензину, ефіру тошо.
Термін наявності алкоголю в крові залежить від кількості прийнятих доз алкоголю,наявності їжі у шлунку, особливостей організму людини тощо. В деяких випадках незначні залишки алкоголю в крові можуть виявлятися і понад 24 години з моменту вживання алкогольних напоїв. Найвірогіднішим лабораторним методом дослідження є встановлення наявності алкоголю в крові і в сечі. Виявлення алкоголю в сечі, при відсутності його в крові, свідчить лише про факт вживання алкоголю за відповідний термін до взяття аналізу.
Наркотичні засоби, а також деякі лікарські препарати шкідливо впливають на психофізіологічний стан водія. В одних випадках вони надмірно збуджують людину, в інших -сповільнюють його мислення та дії. В інструкції із застосування таких лікарських препаратів обов\'язково сказано про обмеження їхньої дії. Водіям не рекомендується вживати їх перед виїздом на автотранспортному засобі та при русі на ньому. Цих рекомендацій варто строго дотримуватися.