Обладнання підготовчого, експериментального та розкрійного цехів швейних підприємств
Обладнання підготовчого цеху. В підготовчому цеху транспортують, розбраковують, вимірюють і зберігають тканини. Підготовчий цех складається із двох ділянок: нерозбракованих і розбракованих тканин.
Тканину виготовляють в рулонах на текстильних фабриках. Їх розвантажують з автомобіля автопогружчиком в самохідний рельсовий конвеєра, який відправляють в цех. При іншому розвантаженні тканину з автомобілів знімають за допомогою стаціонарного або висувного конвеєра, а також нахиленого скачування. Потім тканину транспортують на склад або в підготовчий цех.
Обладнання експериментального цеху. Експериментальний цех є самостійною ділянкою швейного виробництва. В експериментальному цеху вирішується питання перевірки і уточнення конструкції моделі, конструювання і моделювання; виготовляють зразків нових моделей, лекал; нормується витрата тканини, випробовується нове обладнання. Лекала виготовляються із картону. Щоб вони не зношувались, краї обробляються металевою стрічкою. Для вирізування лекал використовується спеціальне обладнання.
Машина ІЛ-2, призначена для безконтактного вимірювання площі швейних лекал, вирізаних із непрозорих матеріалів.
Технічна характеристика: швидкість переміщення лекал 47 мм/с, потужність 0,25 кВт.
Обладнання розкрійного цеху. В розкрійному цеху виконуються наступні технологічні операції: настилання, обрізання країв тканини. обмилювання верхнього полотна, розсікання настилів на частини, вирізування деталей, нумерація краю і транспортування його в швейний цех. Матеріал настилають, обрізають його краї і обметують верхнє полотно на настильному столі. Для притискання кінців настилу застосовують притискні лінійки. Край тканин відрізають кінцевою лінійкою. Розсікання деталей здійснюється розкрійними переставними і стрічковими машинами.
Настильний стіл, призначений для настилання тканини на столі розмірами 700х1800 мм.
Кінцева лінійка, призначена для відрізання полотен і кріплення кінців полотен настилу, при виконанні багатошарових настилів в розкрійних цехах швейних підприємств.
Технологічна характеристика: напівавтомат, швидкість різання 1,6-10 %, ширина різання тканини, не більше 1600 мм, висота настилу не більше 150 мм.
Електророзкрійна машина з вертикальним ножем, призначена як для різання настилу висотою до 100, 130 і 160 мм на окремі частини, які вміщують декілька деталей швейних виробів, так і для вирізування окремих деталей. Частота обертання головного валу 3000 об/хв.
Електрична машина з вертикальним ножом СS – 529, призначена для розрізання настилів до 130 мм і СS – 530 – настилів висотою 130-160 мм. Потужність електродвигуна 0,25 і 0,35 кВт, частота обертання головного валу – 2800 об/хв. Відмінність між машинами: СS – 530 має великий хід ножа (40 мм).
Електророзкрійна машина з дисковим ножем ЕЗДМ – 5, призначена для розкроювання настилу висотою до 40 мм із легких тканин (шовку, крепдешину. трикотажу). Швидкість обертання дискового ножу 1650 об/хв., висота розкрійного настилу 50 мм.
Розкрійна стрічкова машина РЛ-1250-1, призначена для вирізування деталей швейних виробів складених в настил з тканин всіх видів і трикотажу на підприємствах, які здійснюють масовий розкрій. Технічна характеристика: максимальна висота розкроювання настилу 300 мм. Потужність стрічкового ножа 1,5 кВт.
Електророзкрійна машина ЕЗМ-3, призначена для розсікання настилів тканини не більш як 100 мм заввишки. Настили розтинаються на частини ножем. Найбільш досконалою є стрічкова розкрійна стаціонарна чотиришківна машина РЛ-6, призначена для викроювання деталей із частин настилу до 250 мм заввишки. Ніж-стрічка рухається з швидкістю 2 м/с.
Одним із шляхів автоматизації розкрійного виробництва є використання нових способів і систем розкроювання тканин. Перспективними з погляду автоматизації подавання розкроюваної тканини є способи розкроювання, що ґрунтуються на використанні групових та одиночних різаків, за допомогою коткового, ротаційного і вирубного устаткування. В останньому випадку можливе також і програмне керування різаками.
Котковий спосіб розкроювання. Тканина із сувою, проходячи через напрямні натяжні ролики і транспортуючі ролики, надходить у зону розкроювання. Проходячи між різаками стола і притискними обгумованими роликами, тканина розрізується.
Вирубування на пресах. Розкроювання тканини вирубуванням забезпечує вищу продуктивність праці, ніж при розкроюванні на стрічкових розкрійних машинах.
На деяких швейних підприємствах для вирубування невеликих деталей крою застосовують електрогідравлічні преси ПВГ-8 і ІІВГ-12.
- Пресове устаткування застосовують при розкроюванні тканин методом штампування.
-
Ротаційний спосіб розкроювання. Безперервність розкроювання деталей із полотна, можливість автоматизації і видалення викроєних деталей та відходів, механізації подавання тканини, зменшення втрат тканини, підвищення продуктивності праці - усе це переваги ротаційного способу розкроювання.