Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Пошук інформації в Інтернет
на правах рекламы

Пошук інформації в Інтернет

Щоб переглядати інформацію в Інтернет потрібно мати як мінімум одну програму, що називається браузер. Серед найпоширеніших слід відмітити такі браузери, як:
Internet Explorer - популярний, оскільки є частиною операційної системи Windows та має російськомовний інтерфейс;
Opera - є комерційною програмою, більш зручна та захищена, порівняно з Internet Explorer. Якщо завантаження файлу було завчасно припинено, то Opera, на відміну від Internet Explorer, дозволяє продовжити завантаження.
Mozilla Firefox - безкоштовний браузер, що з\'явився останнім часом і стрімко набирає шанувальників.
До типових елементів кожного вікна в операційній системі у інтерфейсі браузерів додано рядок адреси або поле для вводу адреси сторінки. Дуже типовою є і панель інструментів з кнопками повернення до попередньої сторінки, зупинки завантаження.
Вікна браузерів мають різну будову, але такі елементи є спільними:
1. Панель меню - серед найбільш вживаних команд зберігання сторінки на локальному комп\'ютері, зміна кодування (якщо текст не читається),
2. Панель інструментів - найбільш вживані команди повернення до попередньої сторінки, припинення завантаження сторінки.
3. Рядок адреси - саме сюди ви вводите адресу потрібної сторінки.
4. Кнопка для переходу по набраній адресі - можна і не використовувати, а натискати на клавіатурі \"Enter\".
5. Робоче поле - відображається сторінка.
6. Рядок стану - при наведенні курсору на посилання тут з\'являється адреса, що при деякому досвіді дозволяє зрозуміти, куди веде посилання (інший сайт, той самий сайт, інше місце на той самій сторінці).
Для того, щоб отримати доступ до Інтернет - ресурсів, необхідно знати їх мережеву адресу. Оскільки Інтернет постійно поновлюється і розвивається, в ньому не може буди єдиного каталогу, так само як немає єдиної світової телефонної книги. Водночас в Інтернеті є різні інформаційно-пошукові системи, що допомагають користувачам знайти потрібну інформацію.
Прикладами таких пошукових систем можуть бути:
- тематичні каталоги;
- пошукові системи. Тематичні каталоги
Якщо потрібна загальна інформація із глобальної теми або деяких її областей, доцільно користуватися пошуковими тематичними каталогами. Тематичні каталоги - це інформаційно-довідкові системи, які створюються вручну редакторами на основі інформації, зібраної на серверах Інтернету. Вони мають деревовидну структуру. Всі галузі людської діяльності поділяються на групи: наука, техніка, мистецтво, економіка, політика, спорт тощо, а ті, в свою чергу, - на підрозділи. Наприклад, мистецтво - це література, театр, живопис, музика, архітектура. Далі йде детальніша класифікація. Так, до театрального мистецтва належать опера, балет, драма, мюзикл та ін. В тематичних каталогах Інтернету, як і в бібліотечній справі, не існує єдиних стандартів класифікації.
Каталоги організуються за темами і, як правило, містять гіперпосилання для повернення на верхній рівень web-сайту каталогу, а не на окремі сторінки у межах цього web-сайту. Користувачі каталогів починають пошук, вибираючи загальну тему чи відповідну тематичну категорію, а потім крок за кроком звужують межі пошуку.
Працювати з пошуковими каталогами нескладно. Пошук інформації користувачем відбувається на інтуїтивному рівні і практично завжди закінчується успіхом. Однак за цією простотою приховується складність, пов\'язана з розробкою і веденням каталогу. Пошукові каталоги створюються, як правило, вручну. Висококваліфіковані редактори особисто переглядають інформаційний простір Інтернету, відбирають те, що, на їх думку, становить загальний інтерес, і заносять адреси таких публікацій до каталогу. Як правило, каталоги ресурсів складаються на основі експертних оцінок.
Основною перевагою такого засобу пошуку є чітка відповідність змісту сайтів тематиці, оголошеній для кожного розділу. Недоліком є неповне охоплення існуючих у мережі ресурсів, оскільки відслідкувати весь обсяг інформації, наявної в Інтернеті, практично нереально навіть для значної кількості персоналу, яких обслуговує сервер. Якщо в одному тематичному каталозі не одержано задовільних результатів, слід звернутися до іншого. Результати пошуку в тематичних каталогах часто бувають дуже різними, оскільки web - сайти, що включаються до кожної тематичної категорії, обираються вручну людьми, а не системами.
Тематичні каталоги є початковими засобами пошуку інформації і дозволяють розв\'язувати стандартні задачі - пошук сайтів певного тематичного призначення, на яких можна знайти колекцію тематичних посилань. Для полегшення процесу знаходження можна використати пошук у каталозі.
Список деяких тематичних каталогів:

Пошукові системи


Якщо відома конкретна назва, фраза або термін, то для одержання інформації щодо предмета пошуку слід використовувати пошукові системи.
Пошук на таких системах здійснюється за допомогою спеціально розроблених програм. Завдання програм полягає у безперервному відвідуванні web - сайтів Інтернету з метою створення каталогів web-сторінок. У більшості випадків для визначення місцезнаходження певної інформації, наприклад, якогось відомого документа, зображення або фрази, а не загальної теми, найкраще застосовувати пошукові системи.
Пошукові системи працюють з використанням автоматичних засобів при докладанні мінімуму ручної праці. З одного боку, це дає можливість порівняно швидко опрацьовувати велику кількість web - документів і створювати бази даних розміром у сотні мільйонів web - документів. З другого боку, ніхто не може гарантувати, що наявність у документі певних слів, за якими здійснюється пошук користувачем, вказує на належність документа до конкретної теми. Тому точність пошуку інформації в таких базах даних залишає бажати кращого. А пошукові системи зручні для використання лише тоді, коли користувач знає ім\'я автора документа, його точну назву або якусь цитату з нього. Разом з тим бази даних у пошукових систем значно більші за бази даних тематичних каталогів. Та й поновлюються вони частіше.
Як свідчить практика, пошукові системи дозволяють провести найбільш глибокий пошук у рамках заданої теми. Робота пошукової системи проводиться в три етапи. На першому етапі сканується інформаційний простір і збираються копії web-ресурсів. На другому етапі бази даних, складені за результатами сканування, змінюються таким чином, щоб у них можна було проводити прискорений пошук. На третьому етапі пошукова система приймає запит від користувача, проводить пошук у своїх базах даних і видає web - сторінку з оформленими результатами пошуку.
Приклади деяких пошукових систем:
google.com.ua - на теперішній час найкраща пошукова система, пошук на українській, російській, англійській мові, швидке завантаження сторінки;
rambler.ru - фаворит минулого року, пошук на українській, російській, англійській мовах, містить також пошуковий каталог і багато сервісів;
meta.ua - найкраща для пошуку офіційних україномовних документів, містить пошуковий каталог та сервіси;
yandex.ru - пошук на українській, російській, англійській мовах, містить також пошуковий каталог та багато сервісів;
aport.ru
Формування запиту до пошукових систем
Пошук за одним словом у більшості випадків призводить до формування величезного списку web-сторінок. Наприклад, пошук за словом погода за допомогою google.com.ua дає 26600000 сторінок з цим словом. Знайти в ньому потрібні ресурси непросто, і тому пошук за одним словом малоефективний. Набагато ефективнішим є пошук за кількома словами, але тут важливу роль відіграє правило, що вказує пошуковій системі, як опрацювати групу слів.
Для ефективного пошуку за кількома ключовими словами потрібні спеціальні вказівки, які дозволяють зв\'язати окремі слова між собою. Ці вказівки в пошукових системах утворюють спеціальну мову запитів, що містить кілька вказівок.
Кожна пошукова система має свою власну мову запитів, і при використанні різних пошукових систем треба знати особливості кожної. Тому доцільно переглянути сторінку із довідковою інформацією про методи здійснення пошуку.
Загальні правила розширеного пошуку:
- краще використовувати початкову форму слова, інші будуть знайдені автоматично (тобто, запит зі словом університет дозволить знайти сторінки з словами університет, в університеті, університетом тощо);
- не має значення, з якої літери (великої/малої) писати слово, будуть знайдені всі варіанти;
- якщо в запиті кілька слів, то буде знайдено документи що містять обидва слова. Спочатку будуть запропоновані сторінки, де ці два слова розміщено один біля одного;
- якщо кілька слів запиту взято у лапки, то буде знайдено всі документи, де ці два слова обов\'язково поряд;
- якщо перед одним зі слів запиту набрати знак мінус, то будуть знайдені документи де є інші слова
запиту, але немає слова з мінусом.
Для більш ефективного пошуку інформації можна використати розширений пошук, в якому задаються необхідні параметри.