Шляхи підвищення працездатності водіїв
Протягом зміни водієві доводиться працювати в різноманітних умовах, у тому числі і в потоках з різною інтенсивністю, тому він повинен бути готовий до змін свого емоційного напруження. Небезпечним може бути різке зростання складності дорожніх умов (наприклад, при виїзді з тихого провулка на жвавий проспект великого міста). Якщо водій, знаючи про майбутню зміну умов руху, внутрішньо підготувався до такого ускладнення дорожньої обстановки, то емоційна напруга зміниться не настільки значно, як при несподіваному переході.
Стомлення, що розвивається протягом робочого дня, проходить після відпочинку. Якщо ж відчуття втоми не проходить після нічного сну або втома настає швидше звичайного, це свідчить про перевтому. Причиною перевтоми може бути недостатній відпочинок. Особливо це стосується водіїв, які щоденно працюють по 12 год і більше. Перевтома зазвичай супроводжується підвищеною дратівливістю, сонливістю вдень і поганим сном вночі, загальною слабкістю, головним болем, погіршенням пам\'яті і апетиту. При неодноразовому появі ознак перевтоми слід звернутися до лікаря. Основним засобом попередження перевтоми є правильна організація роботи з обов\'язковим повноцінним і своєчасним відпочинком.
Відпочинок і праця
Протягом робочого дня також потрібно чергувати працю та відпочинок. Якщо рух триває 3-5 год, необхідно приблизно через годину робити 5-10-хвилинну перерву, під час якого корисні короткочасні (2-3-хвилинні) фізичні вправи для м\'язів спини, рук і ніг. Після 2-го і 4-го години роботи доцільно випити солодкий чай, каву.
Організація харчування водія
Особливе значення для водія має правильно організоване харчування, так як порушення режиму і погана якість харчування призводять до швидкого наростання втоми і захворювань. Небажано змінювати звичний час обіду і замінювати гарячі страви холодною закускою. Водіям, що чинять далекі рейси, рекомендується брати з собою гарячу їжу в термосі.
Правильний режим роботи і відпочинку водія є основою боротьби з втомою і перевтомою.
Фактори які знижують працездатність водія
Працездатність знижується при хворобливому стані водія, після вживання ним алкоголю або наркотиків і в результаті сильного нервового збудження або пригніченого стану.