Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Міжосьовий диференціал
на правах рекламы

Міжосьовий диференціал

Міжосьовий диференціал встановлюється на автомобілях з двома задніми провідними мостами (КамАЗ-5320, ЗІЛ-130) і служить для рівномірного розподілу крутного моменту між двома провідними мостами. В міжосьовій диференціалі передбачено механізм блокування, яким можна блокувати обидва мости, що значно знижує буксування ведучих коліс на ковзних ділянках доріг, підвищуючи прохідність автомобіля.
Будова міжосьового диференціала

Міжосьовий диференціал автомобіля КамАЗ-5320 (рис, 134) складається з картера 1, прикріпленого до склянки підшипників вала ведучої шестірні 16 середнього ведучого моста. Усередині картера встановлені чашки 2 і 6 диференціала. Між чашками змонтована хрестовина 5, а на шипах її - вільно конічні шестерні-сателіти 4, що знаходяться в постійному зачепленні з напівосьові мі.шестернямі 3 і 7. Шестерня 3 своїми внутрішніми шлі¬цамі встановлена ??на валу 17 і передає через нього обертальний момент на провідну шестерню головної передачі заднього моста. Сама ж вона може вільно обертатися в чашці 2 диференціала, а також разом з ним. Напівосьові шестерня 7 шлицами з\'єднана з шестірнею 16 головної передачі середнього моста. На її хвостовике є зубчастий вінець 11 для блокування диференціала. На вінець одягнена муфта 9 блокування, яка через вилку 10 з\'єднана з пневмоприводом механізму блокування. На чашці 6 також виконаний зубчастий вінець 8 для блокування диференціала. Шестерня 7 може вільно обертатися в чашці 6 диференціала, а також разом з ним.
Працює міжосьовий диференціал так.
При русі автомобіля по сухій дорозі з несблокірованним диффе-ренціалом крутний момент передається на чашки 1 і 6 та від них на хрестовину 5, сателіти 4 і напівосьові шестерні 3 і 7. Шестерня 3 через вал 17 передає крутний момент на провідну шестерню головної передачі заднього моста (на малюнку не показано), а шестерня 7 - на провідну шестерню 16 головної передачі середнього міст отже, крутний момент передається до обох мостах і автомобіль рухається.
Під час руху по мокрій і слизькій дорозі необхідно виключити прослизання коліс провідних мостів. Для цього включають блокування диференціала, повернувши рукоятку в кабіні автомобіля. При цьому повітря з пневматичних балонів гальмівного приводу по трубопроводу 15 підводиться в камеру 14 механізму блокування, де, впливаючи на діафрагму, вигинає її і переміщує шток 12, а він через вилку 10 - муфту. Вона внутрішніми зубами знаходить на зубчастий вінець 8 чашки 6 диференціала, з\'єднуючи її та шестерню 16 як одне ціле, що дозволяє обертатися провідним шестерням головних передач середнього та заднього мостів з однаковою частотою, що і потрібно було отримати. В цьому випадку колеса одного з мостів знаходяться в більш сприятливих умовах, вони і рухають автомобіль. Після подолання автомобілем важкої ділянки диференціал необхідно розблокувати. Для цього достатньо рукоятку в кабіні встановити у вихідне положення, повітря з камери виходить в атмосферу під тиском пружини 13, що впливає на діафрагму, і вилка виводить муфту із зачеплення із зубчастим вінцем 8.