Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Рух в складних дорожніх умовах.
на правах рекламы

Рух в складних дорожніх умовах.

Рух по грунтовим дорогам та бездоріжжю

При русі по грунтових дорогах автомобіль слід вести на невеликій швидкості і в постійній готовності до подолання перешкод. Невеликі ями і виступи об\'їжджають або пропускають між колесами. Великі вибоїни, канави та інші перешкоди долають на нижчих передачах. Глибокі канави та кювети долають під прямим кутом.
На вологих грунтових дорогах в размягченном грунті колеса прорізають глибоку колію, де вони зазвичай буксують. Для подолання неглибоких калюж можна не знижувати швидкість, а глибокі калюжі долають на невеликій швидкості при включеній першій або другій передачах. Не слід змінювати швидкість руху автомобіля і зупинятися, тому що виникає при цьому зворотна хвиля може залити прилади запалювання карбюраторного двигуна.
На раскисшей грунтовій дорозі з накатаною колією найкраще рухатися по колії на нижчій передачі, спостерігаючи за її глибиною. Якщо глибина колії збільшується, то з неї слід виїхати, застосувавши швидкий поворот рульового колеса в місці, де глибина колії найменша. Переключення передач і зупинка в колії небажані. Не можна допускати буксування коліс.
На засніжених дорогах потрібно рухатися тільки по накатаній колії. Відхилятися від неї небажано, тому що під снігом може знаходитися край дороги, кювет та інші перешкоди. При роз\'їзді із зустрічними автомобілями слід вибирати більш широкі ділянки дороги або місця з неглибоким снігом. Роз\'їжджатися потрібно на невеликій швидкості з дотриманням обережності. Невеликі снігові замети долають з розгону. По глибокому снігу слід рухатися без зупинок і перемикання передач. Якщо автомобіль зупинився в заметі, потрібно від\'їхати по колії на 10-15 метрів назад і спробувати подолати замет з розгону.
При русі по бездоріжжю необхідно дотримуватися невисоку швидкість. По ріллі слід рухатися вздовж борозни або під гострим кутом до неї, а не впоперек, що може привести до застреванию автомобіля. При русі по піску треба застосовувати низьку передачу при частоті обертання колінчастого вала вище середньої. Буксування коліс не допускається. Невеликі піщані ділянки долаються з розгону. У всіх випадках тривалого руху в складних дорожніх умовах рекомендується перевіряти наявність охолоджувальної рідини, рівень і тиск масла. У разі перегріву необхідно зупинити автомобіль і дати двигуну охолонути.

Рух на крутих поворотах, підйомах і спусках.

Перед крутими поворотами оглядовість дороги обмежена. При повороті на автомобіль, пасажирів і вантаж діють відцентрові сили, в результаті чого може бути порушена поперечна стійкість. При проходженні закруглень збільшується динамічний габарит автомобіля, що створює небезпеку зустрічних роз\'їздів.
Основна міра безпеки при проходженні крутих поворотів - зниження швидкості руху автомобіля, що знижує ймовірність заносу чи перекидання автомобіля і полегшує зустрічний роз\'їзд.
Якщо в процесі проходження повороту виникає необхідність додаткового зниження швидкості, для цього треба користуватися двигуном, а не робочим гальмом, т.к. може статися занос.
Проходити поворот бажано без перемикання передач при середньому положенні педалі управління дросельної заслінкою. Перед виходом з повороту можна плавно збільшувати швидкість руху. На дорогах з однією смугою руху в кожному напрямку правий поворот потрібно починати від осьової лінії, а лівий - від правого краю проїзної частини.
При русі автомобіля на підйомі або спуску на нього діє скочуються сила. Найбільш типові помилки на дорогах з подовжнім ухилом: неправильна оцінка крутизни ухилу, характеру та якості дорожнього покриття, вибору прийому керування автомобілем.
З розгону можна долати короткі, добре переглядаються підйоми. Розганяти автомобіль потрібно шляхом більш швидкого, ніж в звичайних умовах, збільшення частоти колінчастого вала двигуна, але без ривків.
Затяжні підйоми долають на нижчих передачах. Передачу вибирають залежно від крутизни підйому і маси автомобіля з таким розрахунком, щоб у процесі подолання підйому її не потрібно було перемикати. Чим крутіше підйом, тим більше нижча передача повинна бути включена і тим більший запас ходу повинен бути у педалі «газу». При помилку у виборі передачі перемикання потрібно супроводжувати сильною «перегазовкой».
Швидкість руху автомобіля на спуску повинна вибиратися з урахуванням крутизни ухилу, ширини дороги і стану її покриття. Рух накатом допустимо тільки на пологих спусках. При цьому двигун вимикати не можна. Неприпустимо рух накатом на зледенілих або засніжених спусках.
Для подолання затяжних і крутих спусків слід знижувати швидкість і включити таку передачу, щоб двигун працював на малих обертах (ту саму, що і на підйомах такий же крутизни). Швидкість на спуску регулюється педаллю управління подачею палива.
При зупинці на крутих підйомах і спусках колеса автомобіля слід уперти в бордюр, камінь або іншу перешкоду, включивши першу передачу і гальмо стоянки.
У горах слід рухатися на невисоких швидкостях з дотриманням граничної обережності. Перемикати передачі слід тільки на прямих ділянках дороги. Рухатися слід тільки по правій стороні.

Рух по слизьких дорогах.

Починати рух на таких дорогах потрібно на другий чи третій передачі при малій частоті обертання колінчастого вала. Включати зчеплення, повертати рульове колесо, змінювати положення педалі «газу» треба якомога плавніше. Гальмувати також плавно, не вимикаючи зчеплення.
Ділянки, покриті крижаною кіркою або сніжної, долають без зміни швидкості. Обмерзлі підйоми і спуски долають на нижчих передачах.
При русі на повороті не можна гальмувати і збільшувати частоту обертання колінчастого вала двигуна.
При повороті на слизькій дорозі не можна одночасно гальмувати и виконувати поворот керованих коліс
Водій повинен уникати заносу але не боятися його і у випадку появі заносу автомобіля вміти вирівняти автомобіль
Дії водія при заносі задньоприводного автомобіля:
При появі заносу не слід гальмувати і вимикати зчеплення .
Необхідно зменшити подачу палива і повільно повернути рульове колесо в сторону заносу неможна різко повертати рульове колесо так як такі дії можуть визвати занос автомобіля в іншу сторону
Дії водія при заносі передньопривідного автомобіля:
При їзді на передньоприводних автомобілях по прямій занос практично виключається, занос автомобіля може відбутися при зміні напрямку руху, тому щоб уникнути заносу необхідно зменшити швидкість автомобіля до повороту.
При появі заносу в передньопрводном автомобілі необхідно повернути рульове колесо в сторону заносу, але не зменшувати подачу палива а навпаки додати газу

Подолання броду.

Необхідно обстежити дно, глибину, твердість грунту, наявність ям та каміння. Необхідно встановити віхи для орієнтування руху.
Броди невеликої глибини (коли вода не доходить до лопатей вентилятора) долають закривши жалюзі. Рух здійснюється рівномірно на першій передачі при середній швидкості обертання колінчастого вала двигуна без зупинки і зниження оборотів двигуна (щоб не потрапила вода в глушник). Перед виїздом на берег збільшують частоту обертання колінчастого вала.
Для подолання броду підвищеної глибини двигун, агрегати і вузли автомобіля герметизують різними способами.
Після переправи необхідно просушити фрикційні накладки гальм, для чого виконують легкі пригальмовування.

Буксирування і експлуатація транспортних засобів.

Буксирування виконується:
На жорсткому зчепленні (не більше 4 м) в буксируваного транспортного засобу має бути справним рульове управління.
На гнучкому зчепленні (від 4 м до 6 м) - в буксируваного ТС мають бути справна гальмівна система і рульове управління.
З частковим вантаженням на платформу або спеціальну автомашину.
Допускається відсутність водія за кермом буксируваного ТС, якщо жорстке зчеплення забезпечує буксируваному ТС повторення траєкторії руху.
Перед початком буксирування водії погоджують подачу сигналів.
Перевозити людей при буксируванні в кузові буксируючого автомобіля, а також в кабіні і кузові буксируваного вантажного автомобіля забороняється
Дозволяється перевозити людей в легковому автомобілі і в кабіні буксируючого вантажного автомобіля.
Позначення при буксируванні в буксируючого транспортного засобу - ближнє світло, в буксируваного - аварійна сигналізація.. Гнучке зчеплення позначається сигнальними прапорцями через кожен метр.