Офіційний сайт: Центр профільного навчання
- філія Новобузької ЗОШ І-ІІІ ст. № 1

 
» Фурнітура для одягу, прокладкові, оздоблювальні матеріали
на правах рекламы

Фурнітура для одягу, прокладкові, оздоблювальні матеріали

Фурнітура - це допоміжні матеріали, які застосовують під час виготовлення швейних виробів: ґудзики, гачки, кнопки, пряжки, нитки, корсажна стрічка тощо.
За призначенням ґудзики поділяють на кілька груп: пальтові, костюмні, платтяні, білизняні, дитячі та формені. Виготовляють ґудзики з наскрізними дірочками і глухі, тобто зверху без дірочок. Такі ґудзики мають знизу вушко з отвором для нитки. Кольорові, різноманітної форми ґудзики пришивають не тільки для застібання одягу, а й для оздоблення його.
Ґудзики бувають із пластмаси, перламутрові, металеві, скляні, рогові, кістяні, дерев\'яні, прес-порошкові, акрилатові, фенопластові, ґудзики з полістиролу, а також обтягнуті тканиною, тобто обшиті зверху тканиною.
Крім ґудзиків, для застібання застосовують кнопки платтяні, гачки, петельки, застібки „блискавка”, пряжки.
Кнопки найчастіше пришивають до суконь та блузок із закритою застібкою.
Гачки та петельки виробляють із сталевого або мідно-цинкового дроту; щоб захистити від корозії. Їх лакують, оксидують, нікелюють або просліблюють. За призначенням гачки бувають: шубні, пальтові, для плащів, кителів, гімнастерок, для жіночих блузок і суконь. Є також спеціальні гачки для застібання штанів.
Пряжка для штанів виробляють зі сталевої стрічки штампуванням, щоб захистити від корозії їх лакують або оксидують. Пряжки використовують для: пальт, суконь, верхнього одягу. Форма і розміри пряжок різна: прямокутна, кругла, овальна з перекладиною посередині.
Кнопки складаються з основи з виступом (штифтом) і головки, що має заглиблення, яким фіксується основа зі штифтом. Виготовляють кнопки з латуні (нікельовані, посріблені), зі сталевої стрічки (лаковані) або пластмасові. Використовують їх для застібання жіночих блуз, суконь, дитячих сорочок, головних уборів.
Застібки „блискавка” складаються з двох бавовняних і шовкових стрічок з рядами металевих або пластмасових зубчиків і замка. Металеві деталі застібок мають бути нікельованими або хромованими, а пластмасові – з декоративним чи лаковим покриттям. Використовують застібки-блискавки з не рознімним ходом замка для суконь, спідниць, штанів, а з рознімними – для спеціального та спортивного одягу.
Швейні нитки. Для шиття використовують бавовняні швейні нитки, найчастіше № 60-30. Для оздоблення - шовкові, штучні і синтетичні.
Основною ознакою високої якості швейних ниток є їх міцність і еластичність. Якість шва у виробі залежить, в основному, від якості ниток.
Оздоблювальні матеріали – це стрічки, тасьма, шнури, мереживо, тюль. шитво. Вони широко використовуються у швейному виробництві для оздоблення одягу, а також як прикладні матеріали. В якості оздоблювальних матеріалів застосовують також тканини, шкіру, замшу, хутро, одягову фурнітуру, бісер тощо.
Стрічки – це вузькі смужки різної ширини, виготовлені переплетенням основних і пітканних ниток. За способом виробництва стрічки поділяють на ткані, нарізні та в’язані.
За призначенням стрічки поділяються на оздоблювальні, докладні й одягові-допоміжні.
Оздоблювальні стрічки: капелюшна, стрічка-оксамитка, стрічка „Українка”, білизняна стрічка, декоративно-капронову, картату, стрічку-лаке, стрічку-бейку.
Докладні стрічки: кіперна, бортова, корсажна, корсетна, стрічка для штанів.
Одяговодопоміжні: еластичні, підв’язувальні, бандажні та інші стрічки.
Тасьма – це вузька смужка, отримана на спеціальних петельних верстатах зі системи ниток, що переплітаються під кутом 450. Серед видів тасьми найбільш поширені білизняна, корсетна, одягові, еластична.
Шнури за способом виробництва бувають плетені, сукані й в’язані. Найпоширенішими в швейному виробництві є сутаж, синелька, бортові, петельні, корсетні та оздоблювальні шнури.
Мереживо – це сітчасті, прозорі, плетені, в’язані або вишиті вироби, отримані машинним чи ручним способом. Мереживо буває: машинне мереживо, плетене, вишите мереживо, мереживо ручної роботи, плетене мереживо, філейне мереживо, в’язане мереживо.
Гіпюр - це мереживо, яке складається з випуклих фігурок, з’єднаних між собою ажурною сіткою, повітряна вишивка, яку виконують бавовняною пряжею або текстурованою ниткою на бавовняній чи натуральній шовковій тканині. Просоченої солями алюмінію. Гіпюр застосовують для святкових блуз, суконь, оздоблення.
Тюль – це рідке сітчасте полотно. Буває гладким і візерунчастим. Використовують для виготовлення покривал, накидок, фіранок, занавісок.
Шитво отримують на основі тонкої бавовняної тканини (батисту, маркізету тощо), на яку машинним способом наносять вишивку, яку поєднують з вирізаними отворами, які входять до загальної композиції малюнка. Використовують для оздоблення жіночої білизни, суконь, блуз.