Дія електричного струму на організм людини. Крокова напруга
Дія електричного струму на організм людини супроводжуються зовнішнім ураженням тканин та органів у вигляді механічних ушкоджень, електричних знаків, елекрометалізації шкіри, опіків.
Електричні опіки можуть бути поверхневими та внутрішніми.
Поверхневі - це ураження шкіри.
Внутрішні - ураження внутрішніх органів і тканин. Електричні опіки виникають внаслідок нагрівання тканин тіла людини струмом величиною більше 1 А.
Електричні знаки - плями сірого або блідо-жовтого кольору у вигляді мозолі на поверхні шкіри в місці контакту із струмопровідними елементами. Електричні знаки безболісні і через деякий час зникають.
Електрометалізація шкіри - це просочування поверхні шкіри частками металу при його розбризкуванні під впливом електричного струму. Електрометалізація є безпечною за винятком очей . Електрофтальмія - запалення очей внаслідок дії потоку ультрафіолетових променів.
Механічне пошкодження - виникає під час різкого мимовільного скорочення м\'язів під впливом струму, що проходить через людину. Внаслідок цього рветься шкіра, кровоносні судини, нервова тканина, можливі вивихи суглобів і навіть переломи кісток.
Електричний струм, проходячи через організм людини спричиняє до термічної, електролітичної та біологічної дії .
Електролітична дія струму виявляється в розкладанні органічної рідини та крові, що призводить до значних порушень їх фізико-хімічного складу. Біологічна дія струму виявляється у подразненні й збудженні живої тканини організму, що супроводжується мимовільним скороченням м\'язів.
Тривалість проходження струму через організм людини впливає на кінцевий результат ураження: чим довше проходження струму тим більша можливість тяжкого і смертельного наслідку. Величина струму також впливає на організм людини.
Визначають такі порогові значення струму:
- пороговий відчутній струм - найменше значення відчутного струму, який викликає подразнення ( 0,6 - 1,5 мА при змінному струмі і 5 -7 мА при постійному)
- невідпускаючий струм - найменше значення струму що викликає непоборні судорожні скорочення м\'язів ( 10-15 мА при переміному і 50 -80 мА при постійному ).
- Фібриляцій ний струм - найменше значення струму що викликає фібриляцію серця (100 мА при переміному і 300 мА при постійному )
Крокова напруга
Крокова напруга - це різниця потенціалів між двома точками в зоні розтікання струму на відстані кроку від джерела електроенергії.
«Крокова напруга» - це напруга виникає при обриві і падінні проводу на землю діючої лінії електропередач 0,4 кВ і вище. Шлях протікання струму не припиняється, якщо лінія електропередач не була відключена. Земля є провідником електричного струму і стає як би продовженням дроти електропередачі. Будь-яка точка на поверхні землі, що знаходиться в точці розтікання отримує певний потенціал, який зменшується в міру віддалення від точки дотику проводу із землею. Попадання під дію електричного струму відбувається в момент, коли ноги людини стосуються двох точок землі, що мають різні електричні потенціали. Тому крокова напруга - це різниця потенціалів між двома точками дотику із землею, чим ширше крок - тим більше різниця потенціалів і тим імовірніше ураження електричним струмом.
Якщо ви побачите лежить на землі провід - ні в якому разі не можна до нього наближатися, небезпечна зона може бути від 5-8 метрів навколо точки дотику проводу із землею і більше, залежно від класу напруги лінії і стану землі (мокра земля збільшує простір розтікання електричного струму).
В енергетиці існує такий термін як «Техніка безпеки» - він з\'явився не просто так, кожна строчка цього зведення правил безпеки на діючих і відключених електроустановках має свою історію, яка закінчилася плачевно. Тому не варто нехтувати цими простими порадами, щоб не потрапити під дію електричного струму абсолютно несподівано для себе.