Призначення будова і принцип дії склоочисника, склоомивача, опалення та вентиляції кабіни
Склопідйомник автомобілів ГАЗ-53А і ЗІЛ-130 шестеренно-важільного типу з гальмівним пружинним механізмом. При обертанні рукоятки з валиком і шестернею повертається зубчастий сектор з закріпленим на ньому важелем. В цей час кінець важеля піднімає скло, переміщаючись на ролику в направляючих лаштунки.
Склоочисник автомобіля ГАЗ-53А з двошвидкісним електроприводом має конструкцію, що відповідає вищенаведеним типу склоочисника автомобіля Москвич-2140. Автомобіль ЗІЛ-130 відрізняється наявністю пневматичного приводу склоочисника від гальмівної системи. Пневмопривод включає в себе пневмоциліндр-двигун з повітророзподільником, кран управління з ручкою на панелі приладів, приводні важелі і тяги. Після відкриття крана стиснене повітря з ресиверів надходить через розподільник в пневмоциліндр і змушує поршень із зубчастою рейкою здійснювати зворотно-поступальний рух. Знаходиться в зачепленні з рейкою зубчастий сектор отримує зворотно-обертальний рух, і двуплечий важіль на валу сектора через тяги приводить в рух щітки.
Вентиляція кабіни автомобіля ГАЗ-53А
Вентиляція кабіни автомобіля ГАЗ-53А здійснюється через люк воздухопритока на верхній панелі передка, що відкривається ручкою на панелі управління, воздухоприемный короб і внутрішній люк короби, що відкривається іншою ручкою на тій же панелі. При закритому внутрішньому люку і включеному электровентиляторе нагрівника зовнішнє повітря з короба надходить у кожух отопітеля і через радіатор - розподільник. Звідси частина повітря направляється на обдув вітрового скла, інша частина - вниз, до місця водія і пасажира. Опалення кабіни забезпечується при відкритому крані радіатора, коли по. зазначеними напрямами надходить підігріте повітря. Для прискореного підігріву необхідно закрити зовнішній люк воздухопритока і відкрити внутрішній люк короби.
Вентиляція кабіни автомобіля ЗІЛ-130 відбувається через люки в даху кабіни і канал в правому бризковики. Канал виходить в приймальний короб нагрівника, де напрямок потоку повітря регулюється заслінкою. При повністю відкритій заслінці повітря з каналу безпосередньо проходить через короб і вентилює кабіну через люки. Якщо заслінка напіввідкрита, то при включеному електровентиляторі нагрівника повітря з короба прямує вгору через радіатор і шланг в розподільник. При закритій заслінці розподільника все повітря через патрубки обдуває вітрове скло; якщо відкрити заслінку, частина повітря надходить до місця водія. Опалення кабіни здійснюється після включення радіатора краном на впускному трубопроводі двигуна, так що за зазначеними напрямами надходить підігрівається повітря. Для прискореного прогріву заслінка короби закривається, і в опалювач надходить повітря не зовні, а через люки з кабіни.